apr
27

2. juuni 2015 Ettevõtjaks hakkamine on lihtsam kui sa arvadMaire Forsel

2. juuni 2015

Ettevõtjaks hakkamine on lihtsam kui sa arvad

Tahaksin julgustada inimesi alustama oma äriga, sest see on sageli palju lihtsam, kui arvatakse. Kui tunned, et palgatöö on ennast sinu jaoks ammendanud ja tööl käimine ei tekita enam mingitki rõõmu, vaid pigem vastumeelsust, siis on see lugu siin just sulle.

Ettevõtlust võib alustada mitmel moel – taotleda alustamiseks toetusi, leida investoreid või kasutada vaid iseenda vahendeid. Ma räägin teile sellest viimatinimetatud variandist, mille peale toetustega ärahellitatud Eestis sageli enam ei mõelda, aga mis pole üldsegi võimatu, kui elada mõnda aega enda unistuste ja eesmärkide nimel – ja seda ju võiks, sest ma luban teile, et see kõik on pingutamist väärt! Selle viimase variandi eelis on, et pärast pole vaja kellelegi oma rahakasutustest aru anda, keegi ei nõua sinult teatud kindlas suuruses käivet ja keegi ei nõua, et maksaksid omale valdkonna keskmist palka, et riik toetuserahad maksude näol tagasi saaks. Lisaboonuseks viimase variandi puhul on tunne, mis tekib teadmisest, et sa saad täitsa ise hakkama ega vaja kellegi abi. Uskuge mind, see on üks ütlemata hea tunne! Lisaks toetaksite turumajanduse toimimist, mis Euroopa Liidus kipub kahetsusväärselt plaanimajanduseks üle minema.

Niisiis, millest alustada? Kui sul on palgatöö, siis saad sa palka. Kui see palk on Eesti miinimum, siis on muidugi raske, aga enamasti inimesed, kes ettevõtjaks sobivad, ei saa miinimumi, vaid märksa kõrgemat. Eesti keskmisest palgast iga kuu 100.- eurot oma eesmärgi nimel kõrvale panna pole mingi vaev – sel juhul on sul paari aastaga osakapitali raha koos ja võid oma ettevõtte ära teha. Selle 2500.- euroga, mis on osakapitaliks makstud, saab osta üsna mitmeid masinaid, seadmeid, materjale – olenevalt siis valdkonnast, millega tegelema tahetakse hakata. Kui see 2500.- pole siiski alustamiseks piisav, siis kogu raha kasvõi viis aastat ja sul on juba poole suurem summa. Arvate, et viis aastat on liiga pikk aeg? Uskuge mind, ei ole! Ma läksin ülikooli 45-aastaselt ja mõtlesin, et olen muldvana kui selle lõpetan ja et see viis aastat ei lõpe iial, aga oi kui kiirelt see kõik läbi sai ja nüüd, kui see möödas, ma ennast üllataval kombel muldvanaks ei peagi :D Seega – mitte ükski aeg ei ole liiga pikk oma unistuste nimel sihipäraseks tegutsemiseks.

Oma rahadega alustavale mikroettevõtjale soovitan kindlasti kohe alguses end käibemaksukohuslaseks registreerida. Sellel on mitu põhjust, aga peamine neist see, et just alguses on kulud kõige suuremad, sest ostad kokku masinaid või inventari ja rumal oleks käibemaks riigile jätta. Ise alustasin 2500.- euroga ja kohe alguses läks kogu see raha teppimisraami ja -masina peale – maksuametilt sain käibemaksu tagasi ca 400.- eurot, mille eest siis omakorda ostsin materjale ja sain esimeste töödega alustada. Kui alustad poole suurema summaga, ehk siis 5000.- euroga, saad investeeringuid tehes tagasi juba üle 800.- euro käibemaksu. Mind on pannud väga imestama, et käibemaksukohuslaseks olemist maksku mis maksab vältida tahetakse, sest see on suur asi kui just alguses on suurem summa kasutada. Hiljem, kui müügisummad hakkavad ostusummasid ületama, hakkad muidugi ise riigile käibemaksu maksma, aga siis on juba käive tekkinud, vajalikud investeeringud tehtud ja käibemaksu maksta on palju lihtsam. Pealegi tuleb see raha ju klientidelt, mitte sinu enda taskust ja maksad vaid müügi- ja ostukäibemaksu vahe, mitte kogu saadud käibemaksu. Ettevõtja, kel pole soovi üle 16000-eurost aastakäivet saavutada, ilmselt ei ole hingelt ettevõtja, sest ettevõtlus ei peaks olema vaid miinimumpalgaga virelemiseks. Ma olen jälginud mõne väikeettevõtte tegevust, kes internetis näidatu põhjal justkui kogu aeg müüb midagi, aga kes siiani käibemaksukohuslane pole, kuigi tegutsetakse juba kolmandat või neljandat aastat – see tähendab siis, et nende käive pole mitme aasta jooksul jõudnud isegi mitte 1300.- euroni kuus. Kui sellest 1300.- eurost võtta maha materjal ja muud jooksvad kulud, siis ei jää sealt ju palga maksmiseks õieti midagi järele. Ma ei tea, kuidas nad välja tulevad, aga sellist äri kõrvalt vaadates tekib õigustatud kahtlus, et osa käibest jäetakse kajastamata. Ei ole mõtet oma äri asutada teadmises, et müük ei tohiks ületada 1300.- eurot kuus. Sellist skeemi ma kellelegi ei soovita, mistõttu on oluline, et oma kulusid osataks kalkuleerida. Kohe alguses tuleb müügihindadesse arvestada kõik maksud, sest vastasel korral ei ole su ettevõtmine jätkusuutlik. Kui alustad liiga odavalt, siis tekib sulle odava tegija maine ja hiljem seda mainet muuta ja hindu tõsta on pea võimatu. Seega ole julge ja pane oma toodetele kohe alguses õiglane hind isegi siis, kui esimestel aastatel endale palka maksta ei kavatse.

Eelnev jutt oli rahast ja nagu nägite, ei ole selle kogumine üleliia keeruline. Aga kust võtta idee? Minu esimene soovitus on, et kindlasti mitte kedagi teist kopeerides või mõne teise eduka firma äriideed varastades – ka valedele rajatud ettevõte pole jätkusuutlik. See idee peab tulema sinu enda seest, sest ainult siis saad olla hingega asja juures ja teha midagi, mis tõeliselt köidab. Sa pead leidma oma unikaalse niši ja teistest eristuma. Ükskõik, millist toodet või teenust sa pakud, ole eriline ja paista teiste hulgast silma ning keskendu vaid sellele ühele ja erilisele – see on ülioluline! Kui sa pakud läbisegi erinevaid tooteid või teenuseid – natuke siit ja natuke sealt, siis oled sa tavaline tegija, kes kaob massi sisse ära. Tooda kasvõi ainult lauajalgu, aga olgu need erilised ja teistmoodi kui teistel! Nii tekib su ettevõttel oma nägu ja sa jääd inimestele meelde. Samas see eriline idee ei pruugi tekkida päevapealt – mul endal võttis umbes kaks nädalat enne kui mulle meenus, et oskan õmmelda ja võiksin teha oma äri just sellega seoses. Mõtle järele, mis on sinu tugevused! Mida sulle alati on meeldinud teha? Mille kohta oled kõrvaltvaatajana mõelnud, et seda võiks teha paremini või teistmoodi, kui keegi teine teeb? Mis sulle lapsena või noorena meeldis? Mida sa alati oled osanud? Ja kui oskustest jääb puudu, siis tea, et mitte kunagi ei ole hilja õppida midagi uut. Ja unustage oma vanus, sellel pole mitte mingit tähtsust! Sest kui olete näiteks 50-aastane, siis arvestades, et teil on plaanis elada saja aastaseks, on teil ju pool elu veel ees! Seega minge õppima, kui vaja.

Kolmas ja mitte vähem oluline eeldus oma ettevõtte rajamiseks on töökus, sest eraettevõtja töötab kogu aeg. Eriti raske võib olla alguses, aga uskuge mind, see mäng väärib küünlaid. Ma ise olen juba üle aasta töötanud kahel täisajaga kohal – tööpäevadel oma põhitööl ja õhtuti ning nädalavahetustel lapikojas. Praktiliselt kõik nädalavahetused töötan lapikojas 10-12 tundi päevas, sest teisiti ei jõuaks oma ettevõttel elu sees hoida. Raske on, aga ma tean, mille nimel ma pingutan ja ma tean, et selline koormus on ajutine. Kui rajad oma ettevõtte, siis pead arvestama, et kõik või enamus töid tuleb teha ise. Ise oled tootmisjuht, turundusjuht, raamatupidaja, koristaja... ka nõudepesija, kui vaja. Mida rohkem töid alguses ise või vaid oma pere toel tehtud saad, seda tõenäolisem on, et sinu ettevõtmine õnnestub. Minul on tänaseks leitud omale abiline, sest üksi enam kõike ei jõua, mistõttu olen sel aastal kogu teenitu investeerinud uutesse masinatesse. Kogemus näitab, et kasumit saab hakata teenima ikkagi koguse pealt, mistõttu on oluline, et kui siin kahekesi töötame, oleks erinevate operatsioonide jaoks masinad olemas ilma, et peaksime teineteise taga ootama. Minu jaoks ongi hetkel kõige suuremaks probleemiks see, kuidas veelgi vähendada tööaega, sest tööjõumaksud on meil siin Eestis teatavasti jätkuvalt ülikõrged ja pole ette näha, et keegi valitsuse tasemel suudaks mõista, et mikroettevõtluses on tööjõumaksude osakaal kogukäibes ebaõiglaselt suur. See aga õnneks ei masenda mind üleliia ega vähenda soovi olla ettevõtja. Pole midagi paremat tundest olla ise enda aja ja tegemiste peremees, isegi siis, kui seda aega mõnikord muudeks tegemisteks ei jäägi. Ettevõtlus on eluviis ja sellist elu ma tahan elada.

Kas sina tahaksid ka? Siis alusta juba täna ja pane oma palgast 100.- eurot kõrvale!


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: