apr
27

1. oktoober 2017 MoraalilugejadMaire Forsel

1. oktoober 2017

Moraalilugejad

Ma olen siin nüüd mõelnud :) Et mis värk sellega ikka on, et mõni inimene kasutab igal võimalusel juhust moraali lugeda?

Näiteks – läheb mägironija järjekordsele matkale ja kukub nii õnnetult, et murrab jalaluu. Tal on väga valus ja kui ta seal lumehanges istub ja pisarad voolavad, siis ütleb keegi kõrvalseisja, et mis sa nüüd nutad, seda oleks pidanud enne teadma, et mägedes on kukkumise oht! Või kandideerib keegi tegevdirektori kohale, teeb tööd südamega ja põleb läbi ja kui ta siis lähedastele oma halba enesetunnet kurdab, ütleb üks neist, et sellega oleksid pidanud enne arvestama kui üldse kandideerima hakkasid! Või kandideerib keegi kohalikku volikokku ja kurdab sellega seoses, kuidas teda nüüd sildistatakse ja kuidas ta elu on sellest häiritud ja siis tuleb keegi, kes tänitab, et sellega oleksid pidanud enne arvestama kui poliitikasse läksid!

Ehk siis minu jutu mõte on see, et kas need inimesed tõesti arvavad, et mägironija, tegevdirektor ja poliitik on enne elanud kotis ja naiivselt arvanud, et midagi nende elus seoses ettevõetud tegevustega ei muutu? Või arvab see tänitaja, et kui kõigega juba ette arvestada oskad, siis on kuidagi vähem valus seda kõike kogeda? Et teadmine justkui kustutab kõik tunded? Mägironija ei tunne valu, sest ta ise ju ronis sinna, direktor ei taju stressi, sest ta ise ju tahtis sellele kohale ja volikokku kandideerija ei tunne ebamugavust, sest ta ju teadis, et sildistamisega peab arvestama? Mismoodi see, et me teoorias oleme tugevad, saab sellistes olukordades kustutada meie inimlikud tunded?

Või on ehk siiski nii, et need, kes kasutavad juhust tänitamiseks, saavad ükskord ometi oma negatiivsed tunded teatud isiku peal välja elada? Et keegi tunneb pidevalt millestki ilmajäetust, mis omakorda põhjustab kiivust ja kadedust ja siis voilaa, tekibki ükskord ometi võimalus panna üks nätakas! Aga miks siis juhtub nii, et tänitajate hulgas on ka täiesti võhivõõrad inimesed? Mis neil peaks võõra inimese ebaõnnestumistega asja olema? Ma ei oska sellele vastata.


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: