apr
27

14. oktoober 2017 Ääremaa – see on tegelikult paradiis!Maire Forsel

14. oktoober 2017

Ääremaa – see on tegelikult paradiis!

Kas oled märganud, et viimasel ajal räägivad ühed inimesed sellest, kuidas uueks trendiks on saanud maale kolimine ja teised sellest, et inimesed kolivad maalt ära, sest seal pole tööd? Kas oled pannud tähele, et need maale kolinud inimesed saavad väga hästi hakkama, vaatamata sellele, et paljusid neist pole töökohad ees oodanud? Mina olen üks neist – elanud kümme aastat Saaremaal, Leisis, ilma et mind oleks siin erialane töö ees oodanud ja ma ei ole seda kunagi lootnudki, et keegi mulle siia kodu lähedale töökoha looks. Ma võtsin oma töö mandrilt kaasa ja kui see mõni aasta hiljem otsa sai, siis tegin omale Leisi Lapikoja, sest mul polnud mingit tahtmist siit ära kolida, aga tööd ja palka oli ju vaja.

Ma räägin seda sellepärast, et kuulasin mõni aeg tagasi Saaremaa vallavanema kandidaatide debatti ja seal kippus ikka läbi käima termin „ääremaa” ja vähemalt üks kandidaat oli hirmus pessimistlik ja negatiivne, et meil ääremaad rahvast tühjaks jooksevad. Ma ei eita, et seegi juhtub – inimesed, kes ei leia endale sellist rakendust, nagu nad tahaksid, kolivad linnadesse. Aga mind häirib taoline negatiivsus ja pidev korrutamine, justkui ääremaa oleks mingi mahajäetud piirkond, kus elu üldse pole võimalik. Me ei saa linna kolivaid inimesi vägisi tagasi hoida ja paljud neist ei tahagi üldse maal elada, aga meil on suurepäraseid näiteid inimestest, kes kolivad justnimelt ääremaadele, sest maal elamine on nende arvates kvaliteetsem kui linnas elamine. Need on inimesed, kes ei oota pidevalt riigilt abi, vaid saavad aru, et nemad kui tööjõus inimesed, on ise need, kes seda riiki üles ehitama ja edasi viima peavad. Ja nad oskavad hinnata maaelu positiivseid külgi – värsket õhku, linnulaulu, rahulikku keskkonda töö tegemiseks ja turvalist ümbrust laste kasvatamiseks. Ah et mis tööd nad seal maal küll teevad? Väga erinevat tööd.

Kas olete kuulnud midagi DigiSaare projektist? Kui veel ei ole, siis soovitan Saaremaa ja Muhu inimestel seda guugeldada ja vaadata, mis selle projekti raames plaanis. Kui ma kümme aastat tagasi saarele kolisin, oli minu peamine mure ladusalt toimiv internet, kuna võtsin oma töö mandrilt kaasa ja pidin hommikust õhtuni arvutis töötama. Ma ostsin Leisi maja, sest siin oli maakaabel ja tagantjärele mõeldes oli see väga õige otsus. Just tänu ladusale internetile olen saanud kõik need kümme aastat siin ilma probleemideta tööd teha. Tookord oli saarel müügis palju head kinnisvara, aga internetiga oli neis üsna kehvasti. DigiSaare projekt lahendab selle olukorra nüüd alatiseks ja juba aasta-paari pärast on võimalik teha veelgi rohkemaid töid oma metsatalust. Ma ise ei oska tänagi siin Leisis interneti kvaliteedi üle nuriseda, aga juba järgmisel suvel on tänu DigiSaarele siin veelgi ideaalsem olukord.

Seepärast mind masendab, kui kuulen mõnd vallavanema kandidaati kurtmas ääremaade olukorra üle, saamata aru, millised võimalused siin tegelikult juba praegu on ja millised väljavaated on tulevikus. Sest neid töid, mida saab maapiirkondades teha, on tohutult palju.

Ma tunnen inimest, kes unistab sellest, et kolib ükskord alatiseks Saaremaale ja teeb oma maakoju pisikese ettevõtte – midagi sellist, nagu minul siin lapikojas täna on. Ma tunnen mitut inimest, kes on Tallinnast saarele kolinud ja nad ei istu siin tööta – nad on kas oma töö siia kaasa võtnud või teinud siin oma ettevõtte. Ma tunnen inimest, kes kolis siia Taanist koos oma firmaga ja palkas saarel mitu eestlast, lisaks veel ka mõne välismaalase. Ma tunnen sakslasi, kes kolisid Saksamaalt Saaremaale ja panid siin oma äri püsti. Ma võiksin seda loetelu lõputult jätkata. Nad kõik elavad ääremaal ja nad elavad oma unistuste elu.

Seega, head inimesed, küsimus ei ole mitte selles, et ääremaadel elu võimalik ei ole, vaid hoopis selles, et me ei oska alati oma võimalusi näha. Seepärast on minu arvates hea, et nii paljud kolivad mõneks ajaks välismaale, et siis suurema kogemustepagasiga saarele tagasi tulla. Kui ma hakkaksin neid tagasikolijaid nimetama, siis läheks see lugu siin veel õige pikaks. Juba ainuüksi minu tänaval siin Leisis on vähemalt kaks ettevõtjat, kes kodusaarele tagasi kolinud ja siinsamas väikeses Leisis oma ettevõtte püsti pannud. Niisamuti nagu on ka neid, kes seda iialgi ei tee, sest ei taha, ei julge, ei viitsi, ei oska jne jne Viriseda ja ääremaastumist kiruda on ju palju lihtsam.

Ma nii väga loodan, et praegustel valimistel saavad igas Eestimaa vallas ülekaalu need, kes oskavad näha tänapäevaseid võimalusi. Sest negatiivne ilmavaade ei vii elu edasi. Negatiivsus ja pessimism vaid pidurdab ja halvab kogu arengu.

Nii et kui sa pole veel oma valikut teinud ja lähed homme valima – palun mõtle, kas sinu piirkonnas on selliseid kandidaate, kes näevad võimalusi seal, kus teine vaid puudusi näeb. Mõtle, kes võiks olla see inimene, kelles sa saad olla kindel, et ta tahab sinu koduvallale vaid parimat ega kandideeri volikokku mingi isikliku huvi ajel. Neid inimesi on meie hulgas tegelikult palju, tuleb vaid nad üles leida.

Ja ära unusta, et ääremaa, see ongi tegelikult paradiis! :)


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: