apr
27

19. aprill 2018 Saarel on ägedaid ettevõtjaidMaire Forsel

19. aprill 2018

Saarel on ägedaid ettevõtjaid

Viimased kaks nädalat on kulgenud väga põnevalt ja pannud mind üha enam mõtlema, et meil on liiga palju riigiaparaati, mida ülal pidada. Kuna külastasin ka kaht tootmisettevõtet ja sellele vastukaaluks nägin ühel üritusel väga lähedalt, kuidas üks maksumaksja raha peal tegutsev institutsioon püüab enda olemasolu õigustada, siis tekkis selline kummaline kontrast – et ühed teenivad palehigis riigile maksuraha ja teised otsivad põhjusi selle kulutamiseks. Suhteliselt masendav.

Täna oli meil Saaremaa valla Ettevõtlus-ja majanduskomisjoniga väljasõiduistung Baltic Workboats ASis (BWB). Väga põnev oli ja suur rõõm on näha, et siinsamas saarel on meil nii tasemel ettevõtteid. Küsisin palju, sest just eelmisel nädalal viisin end kurssi ühe mandril asuva tootmisettevõtte probleemidega ja tõsiselt huvitas, millised probleemid BWBl on. Selgus, et nagu polegi eriti probleeme :) Kõiki töötajaid ei leia vist Eestist enam ükski suurem ettevõte – tootmises on mitmed ukrainlased ja lätlased, kontori poole peal spetsialiste Lääne-Euroopast. Ühed ei leia tööd ja teised kurdavad tööjõupuuduse üle, aga nagu BWB juhatuse liige ka ütles, siis igaüht nad ka poe tagant tööle võtta ei saa. Samas mulle meeldis väga, et koolipaber polnud neil töötajate värbamisel primaarne – võetakse tööle neid, kellel eeldusi areneda ja heaks töötajaks saada. Ja makstakse kinni ka väljaõpet välismaal, kui seda peaks spetsialistide saamiseks vaja minema.

Kõige rohkem imponeeris mind aga see, et 185 töötajaga ettevõttel on vaid üks raamatupidaja – siin peaksid ilmselt väga paljud tõsiselt järele mõtlema, et miks näiteks meie riigiametites ja ka paljudes ettevõtetes on raamatupidajaid nii palju. Enamasti on see sellepärast, et ei taheta või suudeta võtta kasutusele uusi programme ja õppida uut ning nii vegeteerivadki konservatiivsed raamatupidajad oma vanas stiilis, kulutades kas ettevõtja või maksumaksja raha. Väga suur mõtlemise koht paljudele.

Ja ühele asjale sain veel kinnitust – kes maksab korralikku palka, see ei hädalda, et pole spetsialiste võtta. Ei ole nii, et meie koolid väljastavad vaid mõttetute oskustega noori nagu olen kuulnud mitmeid väitvat – kui on baas all, siis saab koolist need nutikamad välja noppida ja omalt poolt juurde koolitada ja kõik töötajad on olemas. Isegi siin saarel, nii et Tallinnas peaks see veel eriti lihtne olema. Nii et makske palka, suhtuge töötajatesse väärikalt ja austusega, koolitage neid välja ja te ei pea kurtma, et pole töötajaid võtta. 2500 bruto peaks olema umbes see piir, millega enam töötajaid värvates hätta ei jää – pean silmas tööliste palka, mitte tippjuhtide.

Huvitav on näha, et Eestisse tullakse Ukrainast ja Lätist tööle nagu välismaale, sest palgad ongi paljudes kohtades juba nii tasemel, et mõni peab selle eest Ukrainas mitut pere üleval. Saaremaal on ju suurepärane elukeskkond ja kui on nii häid tööandjaid, siis on elu rohkem kui lill :)

Aga jah, see riigipalgal olevate töötajate arv ja eriti nende suhtumine iseenda olemasolusse paneb muretsema. Nägin hiljuti oma silmaga, kuidas üks organisatsioon oma lahendustele probleeme taha otsib – lahendused on enne olemas, aga probleeme oleks ju ka vaja, et enda olemasolu õigustada. Ja kui igas ministeeriumis ja riigiasutuses on selliseid inimesi, kes pole mitte kõige asjalikuma tegevusega hõivatud, siis on väga raske midagi ette võtta. Sattusin kunagi ühes foorumis peale vestlusele, kus üks riigiametnik kurtis, et teda tahetakse vist koondada. Kui siis teised küsisid, et kas tal on siis palju tööd, siis vastas ta, et tööd jätkub umbes pooleks päevaks, ülejäänud aja surfab niisama internetis. Kujutage nüüd ette kui palju tegelikult selliseid töökohti võib olla, mille kasutegur on üliväike või olematu, aga mille eest palga maksmiseks tuleb meilt, ettevõtjatelt, makse sisse kasseerida. Kuidas saada kõigile neile jälile, kes niisama töötamist mängivad? Riigiaparaat vajaks igal juhul korralikku restarti, sest vastasel korral me lihtsalt ei suuda enam nii palju makse maksta kui riigil enda ülalpidamiseks vaja. Peaks tegema plaani, et kolmandik riigitöötajatest läheksid tootvale tööle, kus reaalselt saab riigile millegagi raha juurde teenida. Aga kuidas seda teha kui nad nii usinasti töötamist mängivad, et kõrvaltvaatajale tundub, et ta on üliväga hõivatud oma tööga? Keeruline.

Panen siia juurde ühe pildi tänasest. Triigi-Sõru praam on remondis, sest tõmbasid sõukruviga kusagil mööda põhja. See monstrum, milles praam ripub, toodi saarele kahekümne rekkaga ja kokku pandi seda kuu aega. Rekka kirjutan täitsa meelega kahe k-ga, sest ühega ei suuda – tean küll, et keegi tegi teistsugused reeglid, aga vot ei kirjuta ühe k-ga ja kõik – inimesel peab ikka iseloomu ka olema, eks ole :D

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: