dets
31

2018Maire Forsel

Aasta 2018 – minu elu kõige raskem aasta. Nii oleks vast kõige õigem seda aastat paari sõnaga kokku võtta. Raske hakkas muidugi olema juba eelmise aasta lõpust, nii et kui mõtlen 2017. aasta jõuludele, siis meenub peamiselt Kuressaare EMO vahet sõelumine. Kuidas istusin siin kodus ega suutnud otsustada, kas tuleks juba kiirabisse sõita või mitte. Pidev pakitsus ja valutamine ja teadmatus selle suhtes, kas vajan meditsiinitöötajate abi või mitte. Need olid siis eelmise aasta jõulud.

Ja midagi head selles 2018. aastas ju ees ootamas ei olnud, sest aasta algas teadmisega, et kõigepealt mitu kuud kestev keemiaravi, siis 1,5 kuud kiiritust ja kõigele sellele otsa veel viis aastat tablettide söömist. Polnud just kõige meeldivam perspektiiv. Tagantjärele mõeldes saan aru, et õnneks ma ei teadvustanud endale, kui halb mul tegelikult olla oli. Käisin ju koosolekutel ja üritustel ja palju kodust väljas, nii nagu arstid ka soovitasid, aga nüüd alles tagasi vaadates saan aru, milline raske katsumus see minu jaoks oli. Sirvisin täna oma möödunud aasta mälestusi ja mõnda ei suutnudki lõpuni lugeda, sest tundsin, et kui jätkan, siis hakkab kohe iiveldama. Mälestused on veel liiga värsked. Tahaks juba, et saaksin kõigele sellele rahulikult tagasi vaadata – nii rahulikult, et tunneksin nagu see kõik oleks juhtunud kellegi teisega. Paar rinnavähi seljatanud naist on mulle rääkinud, et nii nad nüüd aastaid hiljem tunnevad – nagu see kõik polekski nende endiga toimunud. Ma kahjuks veel nii kaugel oma arengus ei ole, aga loodan, et tasapisi hakkab kergem.

Nii ma siis ei oodanudki käesolevalt aastalt muud kui terveks saamist. Ja ega ma täpselt ei tea praegu, mis mul seal kehas toimub, aga aktiivne ravi sai suve keskpaigas läbi ja nüüd vaja siis veel iga päev üks tablett võtta. Kahjuks kergitab hormoonravi kehakaalu, nii et probleeme siin ikka veel jätkub. Nüüd, kus omal nahal tunnen, kuidas kehakaal ei allu minu kontrollile, on eriti valus kusagilt kommentaaridest selle kohta õelaid märkusi lugeda. Ma ei tea, miks ma üldse neid lugesin viimati, mul tegelikult pole see tavaliselt kombeks. Aga võib-olla oli hea, et sain meeldetuletuse – kõik inimesed ei ole heatahtlikud ja kahjuks ka mitte targad. Mis sest peast ikka liiva alla peita, kui nagunii tuleb igapäevaselt ka selliste inimeste hulgas elada.

Kahju on, et imeilus suvi möödus ilma, et oleksin seda nautida saanud. Elada saarel ja 30+ kraadise ilmaga mitte merre saada, on paras katsumus. Raske, raske ja veel kord raske on see aasta olnud.

Helgem aeg algas minu jaoks alles sügisel ja ma tõesti loodan, et midagi taolist, nagu oli aasta 2018, minu jaoks kunagi ei kordu. Ma tean, et olen tänu oma haigusele palju tugevam, targem ja ka tolerantsem, kui enne olin, aga sellegi poolest sellist aega enam tagasi ei soovi. Mitte iial enam.

Õnneks muutus elu ilusamaks ja huvitavamaks mida enam see 2018. aasta oma lõpu poole liikus. Just eriti raamatu kirjutamine, Hegega illustratsioonide kokku leppimine, kirjastustega suhtlemine – see kõik on olnud nii põnev ja tõeliselt tore. Ma olen mõnikord mõelnud, et lapsena oli sageli miskit põnevat oodata – mõni pidu või esinemine koolis või laager või kasvõi iseenda sünnipäev – see mõnus ootusärevus, kui tead, et midagi toredat on tulemas. Täiskasvanuna tunneb seda nii harva, aga nüüd seoses oma raamatu ilmumisega tunnen samamoodi. Põnev on oodata selle ilmumist ja juba unistan lugejatega kohtumistest. Tõesti ootan seda väga. Kogu raamatu väljaandmise protsess on nii nauditav, et tahaks seda kohe mitmeid kordi kogeda - loodetavasti ma selle omale ka korraldan

No ja siis see Riigikokku kandideerimine ka ju, see on samuti põnev. Mul ei kaasne sellega mingit hullu stressi, sest vaatamata sellele, et kujutan end väga hästi ette EV seadustega töötamas ja olulistel teemadel kaasa rääkimas, ei ole ma nii auahne karjääriinimene, kes ilma tähtsa ametita elatud ei saaks. Loomulikult oleks mul hea meel, kui rahvas mind seda tööd tegema valiks, sest tean, et see sobib mulle, aga kui ei vali, siis minu pisaratest just ookeani ei teki.

Aga jah, põnev on kogu see valimiseelne aeg, palju toredaid kohtumisi ja samas ka positiivne hasart sellest teadmatusest, et kuidas ikkagi läheb. Vaatamata sellele, et võistelda pole mulle mitte iial meeldinud, olen nüüd poliitikas olles tundnud seda head tunnet, kui seisad kellegi või millegi eest, võitled sõnadega ja võidad. Ja vot selline võitlus mulle meeldib. Nii et minus on ilmselt üsna palju seda va poliitiku materjali.

Selline aastalõpu mõtisklus siis sellel aastal. Mida uus aasta lapikojale toob, seda ma ei tea, sest see sõltub kõigest muust, mis uue aasta alguses toimuma hakkab. Aga ma olen oma elule uue suuna andnud ja ootan huviga edasisi arenguid.

Ilusat aasta ärasaatmist ja uue vastuvõtmist kõigile! Ja kogu hingest tulev tänu ning sügav kummardus kõigile teile, kes te sellel raskel 2018. aastal minu kõrval olite!Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: