okt
11

Üllatus postkastisMaire Forsel

Öeldakse, et asjad jõuavad meie juurde just siis, kui me neid kõige rohkem vajame. Ma juba peaaegu usun seda, sest täna oli mu postkastis järjekordne üllatus – seekord Soomest. Minu sugulane Liina saatis mulle roosa lindi koos imelise kaardi ja imeilusate sõnadega sellel. Kas teate, miks sel nädalal paljud roosat linti kannavad? Sest käimas on ülemaailmne rinnavähinädal ja roosa lint on juba alates 1992. aastast rinnavähivastase võitluse sümbol. MTÜ Elu Nimel kutsub sel puhul kõiki sel laupäeval, 13. oktoobril, Kadrioru parki heategevuslikule Roosa Lindi Jooksule. Eestis toimub sedalaadi jooks esmakordselt ja selle eesmärgiks on koguda annetusi mammograafiauuringu tegemiseks neile naistele, kes kuuluvad küll sünniaasta järgi sõeluuringu alla, aga kellel puudub ravikindlustus. Lisaks soovitakse tõsta teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest, sest varases staadiumis on rinnavähk tänapäeval ravitav. Kahjuks on Eestis sõeluuringutes osalemise protsent siiani kurvastavalt väike, kuigi sinna mitteminemine haigust kuidagi eemal ei hoia. Seevastu saaks sõeluuringus avastada rinnavähi võimalikult varakult ja sellega päästa paljude elu.

Et mulle täna roosa lint postkasti potsatas, oli minu jaoks tõeliselt rõõmus hetk. Nimelt olin juba nädala algusest saadik mõelnud, et peaksin selle endale kusagilt hankima, aga ei teadnud, kust neid saab. Käisin sel nädalal Tallinnas ja püüdsin hoida silmad selles suhtes lahti, et äkki kusagil supermarketis on neid müügil, aga ei leidnud kusagilt. Veel enne eileõhtust Naisinvestorite klubis esinemist mõtlesin, et nii kahju, et mul pole seda linti rinda panna. Ja nüüd äkki tuli see lint mulle ise koju kätte

No päris ise muidugi ei tulnud, Liina saatis ju, aga kas pole tore kokkusattumus? Justkui ta oleks mu mõtteid lugenud, kui selle lindi mulle saatis
Ja kui uhke see lint veel on! Mitte lihtsalt lint, vaid lint, mille peal on kuldne välgunool. Sel aastal on soomlaste roosa lindi disaininud muusik Anna Puu ja ta soovis, et lindile pandaks samasugune välgunool nagu tema kitarri rihmal. Anna selgitas, et välgunool sümboliseerib tema jaoks tugevust ja roosal lindil olev nool on nagu meie sisemise tugevuse sümbol. Minu arvates väga ilus mõte, sest just sisemist tugevust on meil, kes me selle haigusega rinda oleme pistnud, kõige rohkem vaja.

Lindiga koos oli väike selgitus, kus on kirjas, et roosa lint tähendab seda, et mitte ükski naine ei peaks tulevikus rinnavähki surema ja et kõik need, kes on vähki haigestunud, elaksid vaatamata oma haigusele täisväärtuslikku elu. Igaüks, kes roosa lindi ostab, aitab selle eesmärgi täitmisele kaasa. Soomes annetatakse roosa lindi kampaaniaga kogutud raha vähiuuringuteks ja haigestunute ning nende lähedaste toetamiseks, Eestis, nagu eelpool mainitud, ravikindlustamata naiste sõeluuringuks. Muide, kas olete märganud mööda Eestit sõites, et lisaks sini-must-valgetele silopallidele on põldudele ilmunud ka roosad pallid? Kui sellistest roosadest pallidest mööda sõidate, siis teadke, et põllumees, kes need põllule pakkis, toetab mammograafiabussi jõudmist Eesti eri paikadesse ja uuringute läbiviimist rinnavähi varajaseks avastamiseks.

Igaühel on unistus, mis võib täide minna.
Igaühel on lootus, mis võib puruneda.
Igaühel on inimene, keda ta igatseb.
Igaühel on maailmas keegi, keda ta armastab ja tunneb

Need ilusad sõnad leidsin täna Liina saadetud kaardilt. Aitäh, Liina, imeilusa üllatuse eest! Kannan seda linti uhkusega!


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: