nov
21

BörsihaiMaire Forsel

Osalesin sel aastal esimest korda LHV korraldatud Börsihai võistlusel. Ütlen kohe ära, et võistelda mulle ei meeldi mitte mingisugusel kujul, ei füüsiliselt ega vaimselt. Ausalt öeldes on võistlemine mulle isegi sedavõrd antipaatne, et kui ma oma tööelus näen kedagi endaga võistlemas, siis hakkab mul tööle kaitsereaktsioon, mis ütleb: "Jookse, Maire, jookse!" :) Põgene sellest olukorrast enne, kui see su lõplikult ära ruineerib. Sest igasugune võistlemise olukord on igal juhul stressiolukord ja väga sageli segab inimestel adekvaatselt käituda, sest prioriteet nr 1 on võita või vähemalt kedagi endale allutada ja see ei ole olukord, mida ma naudiksin.

Aga Börsihaiga on teisiti. Esiteks on selles mängus tegemist päevakauplemisega, mille puhul ma juba ette tean, et see pole minu stiil investeerimismaailmas. Teiseks ei tekkinud mul hetkekski ambitsiooni seda võita ja isegi mitte sattuda esimese 50 sisse, sest ma ei tahtnud oma kasutajanime reeta. Seega ma võtsin seda kui põnevat mängu iseenda arendamiseks ja selles osas täitis see tõesti oma eesmärgi. 

Mäng kestis kolm nädalat ja kui ma sellega alustasin, siis ma esimestel päevadel sõna otseses mõttes lustisin, sest nii lõbus oli ilma rahakaotust kartmata teha börsil valikuid ja siis vaadata, kas õnnestus. Strateegia oli siiski mingil määral läbi mõeldud ja üsna tavaline - jälgida uudiseid ja seda, kuidas turg neile reageerib ja mitte mõelda sellele, mis oleks pikas perspektiivis kasulik. Näiteks kui poleks tegemist olnud kolmenädalase perioodiga, vaid pikaajaliste paigutustega, siis oleksin kindlasti rohkem panustanud meditsiinivaldkonna aktsiatele. Sest kui vaktsiinid ja ravimid kord müüki paisatakse, siis tekitab see nende loojatele korralikke kasumeid. Samas lühiajaliselt vaktsiiniuudised ka aktsiate volatiilsust mõjutasid, nii et vahepeal neid ka portfelli valisin - JNJ, PFE ja MRNA peamiselt, nii et ei midagi originaalset. JNJ on nende hulgas vaid sellepärast, et mul said vahepeal ideed otsa ja valisin vana ja tuttavat. Teine vana tuttav oli Tesla, mis ka kolme nädala jooksul päris mitu uudist välja lasi ja mulle tundus, et TSLA suhtes börsihaid veidi skeptilised, sest hind juba niigi kõrge ja paljud peavad seda aktsiat juba nagunii ülehinnatuks. Aga mina uskusin ja usun veel tänagi, et Tesla aktsia võib tõusta ja panustasin millalgi mängu keskel väga suurelt Teslale, misjärel see mind üle tuhande koha edetabelis ettepoole tõstis.

Aga milline siis see portfell mul oli. Näitan vaid mõnda vaheseisu, mitte lõplikku tulemust, sest ei taha oma kasutajanime avalikustada. 
Esimese paari päevaga teenisin juba peaaegu 500 eurot.

FB ja GOOG on siin peamiselt sellepärast, et ei tahtnud ainult kahele panustada ja võtsin lihtsalt vanu tuttavaid juurde. Kui nüüd mõelda, et alguses oli mul aega ja tahtmist rohkem süveneda, siis just see ju kasumi tõigi. Muidugi on alati mängus ka õnnekomponent, aga päevakauplemine nõuab pidevat tööd ja selleks peab aega olema. Mida aeg edasi, seda rohkem ma tundsin, et hakkan väsima sellest pidevast börsil passimisest. 

Teise nädala alguseks olin teinud mitmeid tehinguid ja jätnud portfelli vaid JNJ ja PFE. Kasumit olin suutnud hoida, aga mitte juurde tekitada.

Kolmanda nädala alguseks hakkasin aru saama, et Tesla võib tõusta ja panustasin sinna suuremalt - see tõi ka hea tulemuse, sest portfelli kasum tõusis peaaegu tuhandeni. Samas, nagu näha, on mul siin mõned miinused. Üks strateegia oli mul ka see, et kui näen, et miski seisab miinuses või nullis ja ülespoole liikumist ei ole näha, siis müün kohe maha ja otsin asemele midagi, millel rohkem tõusupotentsiaali. Miinustega on üldse börsil nii, et pole mõtet oodata, kuni need suurenevad - parem juba kohe tegutseda ja osta midagi paremat asemele.
Nii et ma otsustasin kõik punased maha müüa ja osta asemele Teslat. See käik tõi ka loodetud tulemuse ja kasum kasvas peaaegu 1300 euroni. 
Viimane ekraanitõmmis on mul tehtud viimase päeva hommikul ja siin olen igaks juhuks ostnud uue raha eest üht biotehnoloogiafirmat ja PFE ostsin lihtsalt sellepärast, et vaba raha jätkus veel vaid natuke ja ei tahtnud seda rahasse jätta. Tesla hakkas viimasel päeval veidi langema ja selle võrra ka kasum kahanes. 

Nagu eelpool öeldud, ma oma lõpptulemust ei näita, sest tahan hoida kasutajanime saladuses, aga jäin mängijate edetabelis (kokku 6576 osalejat) esimese poole sisse ja see on minu jaoks väga hea tulemus. Minu jaoks oli kõige tähtsam see, et jääksin kasumisse ja kui arvestada, et tegutsesin "börsil" vaid kolm nädalat, siis olen tulemusega rohkem kui rahul. 

Mida ma õppisin?
Esiteks seda, et päevakauplemine mulle jätkuvalt ei sobi ja tegelikult isegi üldse ei meeldi, sest see on lihtsalt niivõrd väsitav ja selleks peab palju aega olema.
Teiseks õppisin seda, et kui pole tegemist just sügava karuturuga, siis piisab paarikümnest tuhandest eurost, et seda keerutades teenida omale ühe kuu palk. Aga siis on see tõesti täisajaga töö.
Kolmandaks veendusin, et selliselt lühiajaliselt investeerides ei saa mõelda, milline sektor on maailmas tõusutrendis - rohemajandus kindlasti on, aga oleksin ma ainult sellele panustanud, siis poleks tulemus olnud nii hea kui lootsin.
Neljandaks sain aru, et päevakauplemises on teatud päevarütmid, mis sageli korduvad - enne börsi avanemist pole mõtet ostuordereid valmis panna, sest nii tunni-paari jooksul tavaliselt hind langeb ja õige ostukoht on alles siis. Ja kui tahad kasumiga müüa, siis ei tohi oodata päris börsipäeva lõppu, vaid mõistlik on nii tund-kaks varem juba aktsiad müüki lükata, sest päeva lõpuks ka hind reeglina veidi langeb. Need seaduspärad ei pruugi alati kehtida, aga tundub, et vähemalt nende puhul kehtib, mille volatiilsust mõjutavad uudised, sest siis tormavad kõik samal ajal samas suunas :) Kui ma poleks Börsihail osalenud, siis poleks ma seda teada saanud.

Kokkuvõttes oli aga üliäge ja tohutult õpetlik. Tundsin omal nahal, kuidas pühendumine ja tegutsemine tulu toob ja kuidas portfelli terveks päevaks hooletusse jätmine kahjumisse viib. Sellegi poolest minust ilmselt päevakauplejat ei saa, sest ei usu, et oma muude tegemiste kõrvalt selleks aega leian. Pealegi on pikaajaline investeerimine ka tükk maad turvalisem ja loogilisem, sest siis saab arvestada nende trendidega, kuhupoole maailm liikumas on ja selle järgi oma oste-müüke seada.

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: