okt
12

Hüvasti kastanMaire Forsel

Ma ei tea, mitu aastat me juba arutame siin kodus, et peaks maja eest kastani maha võtma, aga tegudeni polnud me siiani jõudnud. See kastan kasvas natuke maja poole kaldu ja viimastel aastatel on tal mingi haigus, nii et lehed lähevad juba suve esimesel poolel pruuniks ja langevad maha, lisaks lendab puu all parvedena pisikesi putukaid, kes ilmselt ongi see kurja juur, miks puu viimastel aastatel niimoodi vindub. Samas talvel ja kevadel on see kastan imeilus, nii et temast ilma jäämine on üksjagu kurb sündmus. See puu on aastast 1940, näinud nii sõda kui rahu. Ta on näinud, kuidas pommitamiste ajal inimesed meie keldrisse peitu varjusid ja kuidas haavatuid meie keldri kõrvale murule toodi. 
Ma ei suutnud leida ühtegi kevadist pilti, kus kastan uhkelt õieküünaldega kaetud. Tegelikult ühe siiski leidsin, kuigi see veidi kaugemalt võetud, aga sellest kevadisest õiteilust hakkan kindlasti puudust tundma.

Ja talvel, kui öösel on pehmet lund sadanud ja hommikuti magamistoa ruloo eest ära tõmban, olen saanud imetleda kastani ilusaid kaardus lumega kaetud oksi. 

Suvel varjasid kastani oksad veidi vaadet lapikoja maja poole ja kui kastanid sügisel alla hakkasid kukkuma, siis käis mõnikord paras kolin, sest osa kukkusid trepikatusele. Öösiti on see olnud üsna häiriv, kui nad aina kolks ja kolks katusele kukkusid. Siin pildil on näha ka, kuidas puu on ühele poole kaldu.

Nüüd seda puud enam ei ole. Olin Heikile juba ammu rääkinud, et kui ta juhtub Saaremaal tööd tegema ja siitkandist läbi sõidab, et siis tulgu vaadaku meie puud ka. Eile õhtul ta siis tuligi ja kuna tal on väga vinge masin puude mahavõtmiseks, siis oli see üksjagu elamus nii meile endale kui ka naabritele.

Kraana on pikk ja vaatasime, et üks mänd tuleb enne eest maha võtta, sest muidu ei pääsenud kastanile ligi. 
Kõigepealt siis langes mänd, panen sellest video.
 //media.voog.com/0000/0042/3982/files/video-m%C3%A4nd.mp4

Ja seejärel sai hakata ülevalt jupi kaupa kastanit maha võtma. ArborEsti masin on selline, et ta saeb ja hoiab samas ise haaratsite vahel oksi kinni, nii et midagi sealt kõrgelt alla ei prantsata. Hästi võimsa valgustusega masin, nii et saab öösel ka töötada. Siin pildil on näha, et üks haru juba maha keldri ette tõstetud.

Tegin kastani mahavõtmisest ka video.
//media.voog.com/0000/0042/3982/files/video-kastan.mp4

Lõpuks jäi vaid jäme tüvi püsti ja see võeti maha nii, et kõigepealt Heiki pani üles haaratsi paika, mis tüve kinni hoiaks, siis saagis tüve mootorsaega läbi ja lõpuks lükkas kraanaga raksti viimase osa lahti, nii et sai terve palgi kraana abil maha tõsta.
Siin pildil on näha, kuidas Heiki saeb, nii et saepuru lendab laias kaares nagu tuisulumi. Pildi ülemisest servast paistab natuke haaratsit ka.

Üks pilt ka veidi kaugemalt. Haarats paika pandud.

Kuna masin mürises, puu raksus ja masina tuled valgustasid terve taeva ära, siis ilmusid välja naabrid, kellest üks arvas, et meil on tulekahju ja teine tuli sellepärast, et teda huvitas ArborEsti vinge masin. Naabri Margo uudistab siin masinat.

Mõtlesime, et laseme männi maani maha võtta, aga kuna kastani tüvi sai pika kännu taha tõstetud, siis jäi see praegu sinna toeks. Mõlemad puud olid seest ilusad terved, isegi kastan oli vaid veidi tüve keskelt hakanud tumedamaks minema. Samas oleme iga kord tormi ajal muretsenud ja autot lageda peale parkinud, sest alati pidi arvestama, et ükskord võib tuul ta murda.
Õhtul oli lõpptulemus selline. Kastani kännu jätame ilmselt lilleampli jaoks alles.

Hommikul oli väga harjumatu vaatepilt uksest välja astudes.

Siin pildil hästi näha, kuidas männitüvi kastani tüve paigal hoiab.

Meie terrassile õhtuti päike praktiliselt ei paista, ainult natuke mingi nurga alt jõuavad sinna mõned päikesekiired. Nüüd siis võime loota, et kui seda suurt kastanit oma lehtedega enam ees ei ole, ehk siis mändide vahelt saame natuke rohkem päikest terrassile ka.

Ja ongi killuke meie koduõue ajalugu talletatud :)


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: