juuni
24

Jaanid ja juuniMaire Forsel

Täna on jaanipäev ja aega laialt käes, nii et laen jälle üles paari nädala jooksul kogunenud pilte. Sel aastal on juuni lihtsalt imeline, sest lisaks sellele, et kõik õitseb ja lõhnab, saab käia meres ja nautida suve, mis päriselt suve moodi on. 
Pargiroosid on paksult õisi täis.

Magunad on tänaseks juba õitsemise lõpetanud, selle aasta kuumus jättis õite eluea lühikeseks.

Alõtša on täis vilju, mis praegu meenutavad oliive. Pilt sai kahjuks udune, aga panen ta ikkagi siia välja.

Meie kivikuningas ehk must panter.

Akaatsiad õitsevad. Nad on väga kiirelt paljunevad, nii et praegu paistab mulle kabinetiaknast juba kaks suurt õitsvat akaatsiat. 

Vana akaatsia süles õitseb jasmiin.

Varemerohud on ka õites, mesilased aina sumisevad nendel.

Roosad pojengid lähevad iga aastaga aina võimsamaks. Varem mahtus nende vahele ka muid lilli, nüüd tõrjuvad vist isegi floksid juba välja. 

Lapikoja trepi ees on pargiroos nii suureks kasvanud, et katab juba akna kinni.

Isegi kass nautis pojengide lõhna - pikutas terrassil ja pistis aeg-ajalt oma nina suure roosa õie sisse :)

Eilne tugev paduvihm peksis kõik pojengid paljaks, nii et iga puhma ette oli tekkinud roosa õiehunnik. 

Kui ilmad veel nii kuumad ei olnud, käisime iga päev rattaga sõitmas. Mõnikord lihtsalt Triigi sadamasse, kus siis natuke mere ääres istusime ja niisama elu nautisime. 

Nüüd on rattasõidud asendunud ujumisega. Tuul ei ole olnud merevee jaoks soodsast suunast, aga iga päevaga on tunda, kuidas vesi muutub 1-2 kraadi võrra soojemaks. Tõeline luksus, kui iga päev saab ujuda pikki otsi ja täiesti tasuta. Selles mõttes, et võrreldes talvega, mil ujulas käimise eest maksma peab, siis nüüd on see kõik tasuta käes. Eile tegin pärast ujumist paar pilti ka. Rannad on õitsvat kibuvitsa täis. 

Ühe liblika tabasin ka, vist nõgeseliblikas. Kui lapsed olime, siis püüdsime liblikaid ja tundsime palju erinevaid liike, aga nõgeseliblika nimetust miskipärast sellest ajast ei mäleta, kuigi välimus on tuttav.

Üks pilt Lahemaa rannast ka. Nõmm-liivatee on kui looduse ime, violetse vaibana rannaliiva katmas.

Vahepeal käisime ka Lümanda Söögimajas ja viisime ühtlasi sinna söögimaja poodi raamatuid müügiks. Meie lasteraamatuid saab sealt nüüd 10.- euroga ja "Unistajast ettevõtjaks" 15.- euroga - nii soodsa hinnaga raamatupoest ei saa, nii et kui oled saarele tulemas, siis põika ka sealt kindlasti läbi. Kui raamatud ei huvita, siis saad nautida suurepärast saare toitu ja osta ilusat käsitööd.

Sel aastal said kasvuhoones kurgid väga vara valmis, nii et Sander pani eile juba esimese purgitäie hapnema. Kuna meil tilliõisikuid ei ole ja ilmselt kusagilt nii vara neid ei saagi, siis tegi lihtsalt mustsõstralehtede ja küüslauguga. Tal tulevad need tavaliselt jube head välja, sellised krõmpsuvad.

Kui Eestis oli jaanilaupäev eile, siis Rootsis on see liikuv püha ja tähistatakse alati reede õhtul. Nii et neil on homme pidupäev, aga lõkke asemel püstitatakse igal pool midsommarstång (eesti keeles vist meiupuu), mis kaunistatakse puulehtede ja aasalilledega. Ja loomulikult müüakse nende väikesi variante ka toa kaunistamiseks.

Nii et homme söövad rootslased heeringat värske kartuliga, seejärel maasikatort ja ümber meiupuu tants ja laul.
Vahepeal on olnud koolilõpetamiste buum, FB kubiseb lõpuaktuste piltidest. Meie peres oli sel aastal kaks lõpetajat - minu kaksikõde ja tema mees on nüüd haridusteaduse magistrid ja ametlikult informaatikaõpetajad ja haridustehnoloogid. IT-tööd on nad teinud juba palju aastaid, nüüd saavad oma teadmisi ka teistele jagada ja võtta tööalaselt vastu uusi väljakutseid.
Mul endal on ka uued väljakutsed susisemas, aga neist kirjutan lähemalt privaatses blogis. 

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: