apr
17

KulgemeMaire Forsel

Päevad on jätkuvalt üksteisele sarnased. Tänaseks siis kodus istutud 1,5 kuud, mille jooksul toidupoes käike vaid iga kahe nädala tagant. Ühelt poolt hakkab ära väsitama, aga teisalt mulle meeldib, et keegi ei saa mind kuhugi kodust välja tirida. Ainuke, mis masendab, on see, et pole teada, millal oma lapsi jälle näen. See hakkab juba ängistust tekitama, et ma oma lapselapsi kallistada ei saa, kuigi hea seegi, et on Skype ja Messenger, kus saame vähemalt virtuaalselt suhelda. 
Aga tööd on palju, rohkem kui kunagi varem. Sest lisaks neile kohustustele, mis juba nagunii olid, tahetakse pidevalt mind kuhugi kaasata, kus aitaksin kaasa mõelda ettevõtjate olukorra lahendamisele. Kuulun EVEA ekspertgruppi, kust saatsime oma ettepanekud väikeettevõtjate toetusmeetmete suhtes ja lootus oli, et järgmisel nädalal need rakenduvad. Nüüd siis täna selgus, et vana Helme otsustas ministri lahti lasta. Ma väga loodan, et see ei hakka mõjutama juba kokkulepitud abimeetmeid, sest enam pole lihtsalt aega. Liiga paljud ettevõtjad istuvad kodus nullkäibega ega kvalifitseeru juba otsustatud meetmetele, kust suuremad ettevõtted raha saavad. Ma ise tegin tegelikult ühe lisaettepaneku - et võiksime siiski rakendada ka midagi kodanikupalga taolist, et kui maksuametis on näha, et inimesele pole palka makstud, siis rakenduks automaatselt talle toetus. See oleks siis samasugune süsteem nagu vähenenud töövõimetoetusega, et kellele laekub töötasu teatud piirist rohkem, sellele toetus ei rakendu. Valem on ju selliseks toimimiseks olemas ja seda oleks kõige lihtsam rakendada, sest olgem ausad, meil on tuhandeid mikroid, kelle abitaotlusi ei jõuaks keegi lihtsalt ükshaaval hakata läbi vaatama. See oleks tohutu halduskoormus, nii et kõik FIEd ja ühemeheettevõtted võiksid saada sellist kodanikupalgataolist abi automaatselt. Aga ma ei tea, kas keegi seda üldse arutama hakkab, sest neis ettepanekutes, mis meile ülevaatamiseks saadeti, seda ei olnud. Ikka kiputakse keskenduma rohkem neile, kes suuremad, justkui ühe-kahe töötajaga ettevõte polekski mingi ettevõtlus. No eks näis, aga venitada riik sellega enam ei saa, sest liiga paljudel on varsti sõna otseses mõttes nälg majas. 

Lisaks EVEAs arutatud teemadele on aktiveerunud ka arenduskeskuse nõukogu tegevus, sest aastaaruanne tuleb esitada aprilli lõpuks ja enne vaja koosolek kokku kutsuda. Proovisime kord ka kirjalikku koosolekut, aga see ei ole siiski väga hea, sest keegi ei saa reaalaajas midagi küsida. Nüüd on meil koosolek järgmisel nädalal Zoomis ja saame vähemalt üksteist näha ja kuulda samas ruumis. Ma olin seekord meie audiitori peale natuke pahane, sest ta oleks läbi lasknud ühe apsaka, millele juba eelmisel aastal tähelepanu pöörasin. Ma pole nii leebet audiitorit ausalt öeldes varem kohanudki, aga õnneks on arenduskeskust seekord õnnistatud mitte nii leebe nõukogu esimehega :) Aga jah, ka arenduskeskused on üle Eesti praegu sellised, kelle poole rohkem vaadatakse ja kellelt abi oodatakse. Meie oma siin saarel töötab lihtsalt imeliselt hästi ja seda suures osas kindlasti tänu noorele ja üliaktiivsele juhile, kes oskab ja tahab maksimaalselt tänapäeva IT-võimalusi ära kasutada. Väga lihtne on juhtida nõukogu, kui juhatuse liige on nii tubli.

Lisaks sain omale ka Olustveres ühe grupi juurde, kellega esimesed loengud on juba aprilli lõpus. Koolil on IT-võimekus väga hea, nii et nad pakkusid välja, et võin oma loengud teha ka reaalaajas, aga ma otsustasin siiski, et teen neile videoloengud valmis ja siis iga loengu lõppu lisan ühe slaidi küsimustega - need on sellised kontrollküsimused, mille järgi ma saan aru, kas minu loengut on kuulatud või mitte. Keraamikute grupil oli sarnase kodutöö tähtaeg üleeile ja plaanisin omale eilse päeva kodutööde läbivaatamiseks, aga kolm õpilast pole ikka veel mulle oma vastuseid saatnud. Ausalt öeldes see solvab mind, sest ma tunnen, et nad ei pea minu ajast lugu. Sellega seoses meenus mulle ühe mu TÜ õppejõu pahameel, et mis mõttes te julgete minu aega varastada! Täna ma mõistan teda palju paremini, sest kui sul on mitu gruppi õpetada ja igas grupis on neid, kes kodutöödega hilinevad, siis pole õpetajal üldse võimalik oma aega enda tegemiste järgi planeerida. Ja ma andsin neile ometi kaks nädalat aega. Ma ei suuda seda mõista, et täiskasvanud on nii vastutustundetud. Saan aru, kui keegi neist oleks kirjutanud ja palunud pikendust - ma olen ju ka ometi inimene ja tulen vastu, kui on mingi mõjuv põhjus, aga seekord need hilinejad pole pikendust küsinud. Väga lugupidamatu käitumine minu suhtes. Eile saatsin neile meeldetuletuse, aga siiani pole keegi neist vastanud. Mis seal ikka, arvestuse saavad kätte vaid need, kes kodutööd on ära saatnud, nii et kui nad tahavad seda kooli lõpetada, siis peavad nad oma asjad ära tegema, muud võimalust ei ole. 
Rohkem ei pahanda, muidu rikun oma tuju veel rohkem ära. 

Ilmad on heitlikud - ühel päeval paistab päike ja teisel sajab lund:

Aga muru on lillekesi täis, praeguseks isegi rohkem kui siin pildil:
Need hakkavad juba ära õitsema, väga varajased sel aastal:

Põhja-Rootsis on alles paks lumi maas ja Raili pere käib suusatamas ja jääl kala püüdmas:

Ma külvasin paar nädalat tagasi igasugu erinevaid asju aknalaual olevasse kasti. Rukola ja till ja herned ja toortatar, mille võrseid juba süüa saab. Toortatar on see kõige parempoolne - täitsa hästi maitsevad ja väga kiirelt tärkasid, võiks neid veel ühe kastitäie nüüd külvata. Lisaks on teises kasti otsas jääsalati taimed, mis tegelikult tuleks kuhugi ära pikeerida siit:

Rasked ajad panevad jätkuvalt küpsetama, tegin elus esimest korda korpe:

Ja sel nädalal õnnestus Muhu Coopist lõpuks ometi osta Wöseli Shrubi. Guugeldage, siis saate lugeda, mis see on. Meie oleme siiani teinud sellest lihtsalt külma jooki, aga saab ka teha teed või kasutada tooniku asemel gini põhjana:
Novot, nende piltidega ma seekordse postituse lõpetangi. Väljas päike paistab, nii et peaks täna minema rattaga sõitma või miskit. Loengute salvestamist lükkan iga päev edasi ja see stressab mind, nii et ma ei saagi aru, miks ma sellega venitan. Esmaspäevaks pean igatahes valmis tegema ühed loengud, nii et paistab, et tuleb nädalavahetusel tööd teha. Ja ma ju tean, et kui see lõpuks tehtud, siis tagantjärgi tundub kõik nii lihtne, et ma ei suuda ennast mõista, miks selle pärast üldse nii palju stressama pidin.

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: