aug
18

Läksin õppimaMaire Forsel

Kes mind tunnevad, need teavad, et olen väga elukestva õppe usku. Sellele vaatamata olen viimastel aastatel mõelnud, et ega mul vist enam ei ole vaja kuhugi kooli minna, et vanust ka juba üksjagu ja aitab sellestki, mis hetkel olemas. Aga nüüd juhtus see ikkagi! Või mis juhtus, eks ta oli ikka korralikult kaalutletud otsus. Nimelt kandideerisin Tartu Ülikooli uue mikrokraadide programmi raames karjäärinõustaja õppesse ja sain just praegu teate, et olen vastu võetud. Täpsem nimetus sellel on "Põhiteadmised ja -oskused karjäärinõustamiseks" ja kestab see ühe aasta, misjärel on võimalus teha otsa ka teine aasta karjäärinõustaja kutse saamiseks. Vastu võeti sinna kõrghariduse baasil, nii et saatsin oma magistridiplomi ja lisaks ka motivatsioonikirja. 
Aga miks siis selline valik? Esiteks ma tunnen, et vajan karjäärinõustaja pädevust juba oma praeguses ettevõtlusõppes Olustveres. Osa mooduleid, mis mul seal on, sisaldavad karjääriõpet ja selleks on seal täna õpetaja olemas, aga tulevikus on mul siis võimalus vajadusel ka ettevõtlusõppele karjääriõpe lisada, kui peaks vaja olema. Lisaks tahaksin karjäärivaliku teemasid juba täna rohkem oma õppesse sisse tuua, mida saaksin muidugi teha ka olemasolevate teadmiste najal, aga ülikool on ikkagi ülikool - kõiki neid teadmisi, mida sealt saab, ei saa samaväärselt ise raamatuid lugedes. Ja lisaks ma arvan, et mida vanemaks inimene saab, seda rohkem ta õppima peab ja seda paremini ta karjäärinõustajaks sobib :) On ju tohutu eelis, kui saad inimesi nõustada omades ühelt poolt korralikku eriharidust ja teiselt poolt tugineda enda pikaajalisele kogemusele tööturul. See ongi minusuguse eelis 20-30 aastaste ees, sest kogemustepagasit kogub inimene ikka ajaga, noorel seda nii palju olla ei saagi. 
Sain täna ka teada, et õpe toimub koos tasemeõppe üliõpilastega, mingit eraldi tunniplaani ei ole, aga õnneks toimub palju veebipõhiselt. Ka esimene kohtumine on meil veebis ja loodan tõesti, et kui kohale on vaja sõita, siis väga minimaalselt. Tean, et Tartu Ülikool on oma veebiõppe väga hästi korraldanud ja viimasel ajal on üldse palju räägitud sellest, et füüsilist kohalolu nõudvad mammutloengud võiksid jääda ajalukku. Eks siis ole näha, kuidas läheb. Sain ka juba esimese semestri ainete nimekirja ja eks natuke ikka pabistan ka, aga samas mõtlen, et kui mul õnnestus sotsioloogia magistrikraad saada cum laude, et miks siis ei peaks suutma ühe mikrokraadiprogrammiga hakkama saada? Ju ma ikka kuidagi saan :)
Tegelikult olin registreerunud sel aastal ka JA õpilasfirmade koolitusele, sest mõtlesin, et võiks selle igaks juhuks läbi teha, aga kuna nad teatasid, et kõik toimub füüsiliselt kohapeal ja väga lähedases kokkupuutes, siis ma saatsin eile neile loobumisteate. Ei taha selle delta tüvega riskida ja tegelikult ma ei pea õpilasfirmasid juhendama, minu täiskasvanud õppijatel on paljudel endal juba pärisfirmad ja õpilasfirmat nad tegema ei pea. Lisaks sain teada, et see koolitus on nagunii vaid paaripäevane ja seda korraldatakse mitu korda aastas, nii et kui peaks vajadus tekkima mõne õpilasfirma juhendamiseks, siis saan ju kohe ka koolitusele minna. Ja võimalik, et ma ei vajagi seda mitte kunagi.
Vot sellised lood. Varsti upun raamatuvirna taha nagu aastaid tagasi, kui magistriõppe jaoks Rootsist oma raamatuhunniku kätte sain :) Kui ma tookord suutsin selle ingliskeelse materjali läbi töötada, siis pean ju ometi ka seekord hakkama saama!

Ja kui juba, siis juba - praegu saadeti info, et koolitusele "SVPH.TK.081 Multikultuursus, õpi- ja tööränne karjääri kujundamise kontekstis" on veel vabu kohti ja kuna see haakub mu karjääriõppega, siis panin sinna ka ennast kirja. Nüüd peaks seekordne õppeaasta olema korralikult sisustatud :)
PS. Mulle meenus praegu, et kui aastal 2011 bakalaureusekraadi kätte sain, siis uurisin Rootsi ülikoolide magistriõppeprogramme, et kas seal oleks võimalik karjäärinõustamist õppida. Meenub, et kusagil sai takistuseks mingite eeldusainete puudumine ja miskit oli seal veel, nii et loobusin ja läksin ikkagi TÜ magistrisse sotsioloogia erialale. Tookord ei olnud meil siin üheski ülikoolis karjäärinõustamist. Nii et nagu näete, see pole mul mingi uus eile pähe turganud mõte, see unistus oli mul juba aastaid tagasi ja unistused on teatavasti selleks, et need täituksid :)

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: