sept
01

Liiga palju valikuidMaire Forsel

Ja ongi suvi läbi. Kalendrisuvi muidugi kestab veel, aga koolialguse kuu on käes ja väljas on ikka väga sügise nägu juba. Seoses sellega algavad ka minul Olustveres tunnid ja kuigi ma käin seal vaid paar korda kuus, siis tööd annab see mulle üksjagu. Eelmisel aastal oli muidugi raskem, sest kõik loengud tuli nullist üles ehitada. Nüüd on juba kogemusi mitme grupiga ja selles mõttes lihtsam, aga valikuid tuleb ikkagi teha ja mõnikord tundub neid asju, mille vahel valida, liigagi palju.

Täna hommik oli lihtne, sest täna on ettevõtetel palgapäevad ja siis on mul ennelõunased tööd teada. Mõnikord on kohe hea, kui ei pea mõtlema, vaid töö on konkreetne - teed ära ja asi vask. Keerulisemaks läks siis, kui raamatupidamise asjad tehtud sain. Kuna laupäeval on Olustveres esimesed tunnid, siis mõtlesin, et pean ikka lõpuks ära otsustama, millega selle grupiga jätkata, aga rohkem ma teha ei jõudnudki, kui korrastasin ära õppematerjalide kaustad, ladusin loengud enda jaoks loogilisse järjekorda ja salvestasin selle grupi kausta ka kõik harjutused, mida nendega teha tahan. Lõplik otsus, mida laupäeval teen, jäi ikkagi veel tegemata. Ettevõtluskonto loeng on kindlalt plaanis, sest nad peavad selle enne ära õppima kui äriplaani tegema hakkavad. Sealt edasi olen aga kahevahel, kas valida loengud, mida on hädasti vaja või hoopis need, mis on eriti huvitavad. Mooduli teemad on need muidugi kõik, aga lihtsalt mõni asi on huvitavam kui teine ja tahaks, et mul oleks igal korral neile ka midagi huvitavat pakkuda. Seekord pean valima, kas loen müügipsühholoogia või kultuurierinevuste loengut - need mõlemad on sellised, mis siiani õpilastele väga meeldinud ja nende puhul on ka kindel, et kellelgi igav ei hakka. Ühe neist igatahes valin, et kuivema materjali vahele ka midagi toredat oleks. 

Kuigi ma palgatööl ei käi, siis päevad mööduvad ikka üsna intensiivselt. Praegu on näiteks börsil huvitavad ajad ja ma ikka mitu korda päevas jälgin, mis seal toimub. Investeerimine on selline kahe otsaga asi - ühelt poolt saab sellega oma teadmisi testida, aga teisalt jääb alati ikkagi ka mingi õnnekomponent, sest iial ei tea, mis maailmas tulevikus toimuma hakkab. Ja alati on kõik muidugi tagantjärele kõige targemad :) Näiteks ma kahetsen, et ma märtsis, kui koroona aktsiate hinnad järsult alla viis, midagi juurde ei ostnud. Aga olukord tundus nii hirmuäratav ja ebakindel, et siis ei osanud veel prognoosida, millised ettevõtted selle kriisi paremini ja millised halvemini üle elavad. Täna ma juba teaksin, mida teha ja kui peaks uue laine ajal aktsiad samasugust langust näitama, siis ma enam passima ei jääks. Üldiselt pole minu jaoks põhjas olevate aktsiate ostmine eriti oluline - piisab, kui näen tendentsi ja teen üsna mõõdukaid otsuseid. Ma ei ole kaupleja, vaid just investor, mis tähendab seda, et ma ei hangelda igapäevaselt ja lasen oma aktsiatel rahulikult olla. Mul õnneks puudub hasartmängugeen, nii et ma ei lähe liiga hoogu. Täna hommikul vormistasin ühe uue ostuorderi, aga pagan, pakkusin natuke liiga madala hinna ja jäidki need aktsiad ostmata. Oleks ma viis senti aktsia kohta rohkem pakkunud, siis oleksin need kindlasti saanud. Vaatan homme uuesti, aga kuna täna tuli selle ettevõtte kohta, mida osta tahan, üks positiivne uudis, mis võib aktsiaid pikaajaliselt mõjutada, siis ilmselt liigub nende hind nüüd aina ülespoole. Te ju teate, et rahal on ajaväärtus? Selles mõttes, et kui hoiad näiteks tuhat eurot niisama viis aastat kontol vedelemas, siis langeb selle tuhande euro väärtus umbes 860 euroni. Number kontol jääb muidugi samaks, aga väärtus on viie aasta pärast hoopis teine. Nüüd vaata, mitu tuhat sul kontol on ja arvuta välja, kui palju sa viie aasta jooksul kaotad, kui seda raha kuhugi kasvama ei pane. Raha ei taha niisama seismist.

Muide, ma hakkasin itaalia keelt õppima. Ja jummel kui raske see on! Ma tõesti arvasin, et kui selle keele hääldus on nii kerge, sest ta on ju praktiliselt foneetiline keel, et siis on seda kerge õppida, aga no ei ole. Miskine väga teistsugune loogika on sellel keelel minu siiani õpitud keeltega võrreldes. Aga ma püüan rahulikult jätkata ja vaatame siis, kas hakkab külge. Mul on Speakly programmis eluaegne pakett ja käin seal oma inglise keelt ka turgutamas. Aeg ajalt on hea teha seal test ja vaadata, mis tasemel keel on. 

Uudistest nii palju, et meie lasteraamat on Rootsis Norrbotteni keskraamatukogus nüüd olemas. Nad lubasid neid ka juurde osta ja vaatasin, et praegu ongi välja laenutatud kuni 26. septembrini.

Täna oli üks väga positiivne elamus ka. Nimelt kirjutas mulle see inimene, kellelt eelmisel nädalal turul küüslauku ostsin. Ta oli saanud teada, et need küüslaugud ei säili ja pakkus raha tagasi või uute asemele andmist, kui ma peaksin avastama, et need seest tumedaks lähevad. Ma ise seda inimest ei tunne, nii et minu arvates ikka väga haruldane juhtum, et müüja oma ostjad niiviisi üles otsib. Ma vastasin talle nii:

Nädalavahetusel oli tuba juba nii jahe, et tegime üle pika aja kaminasse tule. Jube mõnus on seal kamina ees tugitoolis raamatut lugeda. 

Tegin nüüd vahelduseks jalgrattaga 10 km ringi, et saaks natukegi liigutada. Onkoloog pidi mulle eile helistama ja uuringu tulemustest rääkima, aga pole helistanud ja ma pole ise ka teda kätte saanud. Vereproovide vastuseid ma muidugi näen ja seal on referentsväärtused olemas, aga tahaks ikka arsti käest ka kuulda midagi. 

Õunad on sel aastal väikesed ja kukuvad varakult maha. Tegin kuldrenetist pilti, aga ei jäänud nii hästi näha, kui ilusad punased nad päikese pool on. Armas, kuidas päike õunad punaseks maalib :)

Nojah, pean nüüd jälle valima, kas teen kooliasju või õpin itaalia keelt. Börs on õnneks juba kinni, nii et ei saa tekkida kiusatust minna vaatama, mis seal toimub :) Võib-olla hakkan hoopis lugema, tehtud täna juba küllalt ju.

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: