juuni
02

Loen ja kirjutanMaire Forsel

Ärkasin täna hommikul ja mõtlesin, et mu elu on hetkel nagu osaliselt kokkupanemata puzzle, millel kõik jupid oleks justkui olemas, aga ma ei tea, kuhu need suures pildis paigutada. Nii ongi mõned killud veel laual laiali, ootamas, et ma nende kohta midagi otsustaksin.

Ma hakkasin tegelikult uut raamatut kirjutama – seekord lastele. Aga teema on ikkagi otsapidi ettevõtlikkuses kinni. Lugesin kusagilt, et lapsepõlves loetud raamatud võivad meid mõjutada kogu elu - seepärast tunnen suurt vastutust, et see raamat just sellise mõjuga välja kukuks nagu ma olen plaaninud. Väga raske on nii kirjutada, et ühelt poolt hoida end fookuses ja anda edasi seda teemat ja teadmisi, mis konkreetse raamatuga kavas ja teiselt poolt kirjutada nii, et see oleks lastele põnev lugeda. Just põnevust ja nalja on vaja sinna sisse kirjutada, et lapsed seda loeksid ja ma ei tea veel, kuidas see mul välja kukub. Aga sihtgrupp peaks sellel raamatul olema umbes algklassivanused lapsed. Ja seda kirjutades püüan mõelda ka sellele, et seda oleks hea rootsi keelde tõlkida – sest sellega on mul üks plaan :) Nii on nimed raamatus sellised, mis suupärased nii Eestis kui Rootsis. „Unista suurelt!” õpetan ma tavaliselt oma ettevõtluskoolitustel teistele. Nüüd püüan siis ka ise seda järgida ;)

Öeldakse, et kui tahad olla edukas, siis loe raamatuid. Tõde selle taga peaks olema see, et mida rohkem sa loed, seda rohkem tekib ka seoseid erinevate nähtuste tõlgendamisel, mis sind igapäevaelus ümbritsevad. Ma kunagi arvasin ekslikult, et kirjanikule piisab sellest, kui ta on nö puhas leht – ei loe teiste kirjutatut ja toetub vaid iseenda mõtetele – see on osutunud väga valeks. Seda minu arvamust mõjutasid tookord ohtralt loetud eneseabiraamatud, mis mõistagi ei räägi ju teaduspõhist juttu, vaid rõhuvad just sellele, et inimene peaks ise püüdma maailma tunnetada ja toetuma oma intuitsioonile. Nüüd, olles lugenud ajuteadlaste raamatuid, saan aru, et isegi see nö kõhutunne, millele sageli soovitatakse toetuda, saab tugineda vaid sellele, mis meie sees juba varasemast olemas. See tähendab seda, et mida targem sa oled, seda suurem võimalus, et intuitsioonile tuginevad otsused on õiged. Sest intuitsioon on üles ehitatud just sellele materjalile, mis on meie sees. Kõik, mida oleme elus lugenud, õppinud või kogenud, salvestub kuhugi ajju ja loob seal erinevaid seoseid, mis väljapoole avaldub inimese erudeerituse ja tarkusena. Seepärast on oluline lugeda, ka kirjanikul.

Kuna ma praegu kirjutan lastele, siis olen igaks juhuks läbi lugenud terve hunniku lasteraamatuid. Sel nädalal võtsin ette Roald Dahli ja lugesin läbi kuus tema kirjutatud lasteraamatut. Lihtsalt selleks, et näha, kuidas teised kirjutavad. Järge ootab Norra lastekirjaniku Maria Parri „Väravavaht ja meri”. Üks asi, mida praegusel ajal väljaantud lasteraamatute juures märkan, on kirjavead. Ma kinkisin need kuus läbiloetud Roald Dahli raamatut oma lapselapsele, kes saab täna 8-aastaseks, olles enne neis kõik tähevead ilusti pastakaga ära parandanud. Tänapäeval väljaantud lasteraamatutes tundub siiski olevat vähem vigu, kui täiskasvanute omades. Mind hirmsasti häirib, kui keeletoimetaja pole vigu märganud. Kuidagi paha tunne on mõelda, et laps peab vigast teksti lugema. Mitte, et neid vigu nüüd väga palju oleks olnud, aga Dahli „Matildas” oli neid vähemalt kaheksa tükki. Mõtlesin, et lasteraamatu toimetajal on nii suur vastutus, et kõik ka keeleliselt korrektne jääks. Hiljuti loetud täiskasvanutele kirjutatud raamatutest kubises kirjavigadest Vahur Afanasjevi „Serafima ja Bogdan”. Jube kurb, et nii hea raamat nii palju kirjavigu sisaldab. Eks sellist paksu raamatut on ka raskem keeletoimetada, sest lõpuks lihtsalt ei märka vigu, eriti kui sisu kaasa tõmbab, aga ikkagi.

Nii et ma elan praegu suures osas raamatute maailmas – lugedes ja ise kirjutades. Seekord läheb kirjutamisega rohkem aega kui paar nädalat. Kui kõik peatükid valmis, siis koostan Hegele illustratsioonide kirjeldused, et ta saaks joonistama hakata. Nii täitub ka Hege unistus - anda välja üks värviliste piltidega lasteraamat. Loodan, et see kõik meil õnnestub :)


Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: