mai
16

LoogikastMaire Forsel

Kui ma ülikoolis käisin, kiitis üks õppejõud minu analüüsivõimet ja loogikat. Et just see analüüs olevat minu tööde kõige tugevam külg. Nüüd viimasel ajal olen hakanud mõtlema, et miks on nii, et ühel inimesel on loogiline mõtlemine ja teisel ei ole ja seda täiesti vaatamata haridustasemele. Me mängisime lapsena isaga väga palju kabet, kus tuli alati suuta mitu käiku ette mõelda. Mängisime ja arenesime kuni isa hakkas meile alla jääma ja edasi jätkasime juba kaksikõega omavahel. Käisime ka võistlustel kooli esindamas ja õde võistles isegi vabariigi tasemel, saades hea kabemängu eest preemiaks kahekuulise Arteki reisi. Artek oli teatavasti nõukaaegne pioneerilaager, kuhu pääsesid vaid parimad. Sa pidid olema kas viitele õppija või siis muus asjas silmapaistev, sest Artekki pääsesid vaid üksikud väljavalitud. Ja õde sai sinna just kabemängu pärast. Nii kõvasti sai seda lapsena mängitud. Ma olen oma isale elu lõpuni tänulik, et ta meid kabet mängima õpetas ja pidevalt mängima innustas.

Ja nüüd ma mõtlengi, et ilmselt see just meie loogikat tugevalt arendaski. Ja kui ma näen, et täiskasvanud inimestel puudub loogiline mõtlemine, siis ma ei suuda ära imestada, kuidas neil seda pole. Võtame näiteks sellesama koroonajama siin saarel. Minu loogiline mõtlemine ütles mulle, et kui Milanos on koroonaepideemia pärast võrkpallimängud keelatud, siis on täiesti päevselge, et needsamad itaallased, kes elavad Milanos, võivad suure tõenäosusega olla viirusekandjad. Lisaks oli teada, millistel pindadel viirus püsib ja minu loogika ütles, et kui see püsib kasvõi kellegi reisikotil, siis on võimalik see Eestisse kaasa tuua. Lisaks oli meie välisministeeriumi veebilehel juba veebruari lõpus kirjas, et nad ei soovita Põhja-Itaaliasse sõita ja kõik, kes seal parasjagu reisil, peavad jääma Eestisse naastes kaheks nädalaks karantiini. Kogu see info oli olemas enne märtsi algust, mistõttu minu loogika ütles, et kui eestlased peavad Itaaliast tulles jääma kaheks nädalaks karantiini, siis peaksid ju sealtsamast tulnud itaallased ka karantiini jääma, mitte ei peaks neid laskma spordisaali rahva hulka. Selline mõttekäik on minu jaoks loogiline, mis tähendab, et kui ma oleksin olnud otsustajate hulgas, siis poleks ma kohe kindlasti hakanud Terviseametilt midagi küsima. Ma poleks selle pealegi tulnud, et sellist asja niisuguses olukorras üle küsima peab, et äkki nad lubavad ja oht polegi suur. Just samamoodi loogiliselt mõtlesid näiteks Arensburgi omanikud, kes omal algatusel teatasid ühele itaallasest sommeljeele, et ta siia ei sõidaks. See oli täpselt samal ajal ja need ettevõtjad ei hakanud midagi Terviseametilt üle küsima – nad olid kursis, mis Itaalias toimub ja millised on piirangud ja neid päästis loogiline mõtlemine. Sellega seoses tekibki mul küsimus, kas see Terviseametilt küsimine toimus vaid enesekaitseks, kuna surve siin võrkpallimängud korraldada oli nii suur? Et loodeti vastutus endalt sellega minema pühkida? Sest loogiliselt mõeldes ei oleks selles olukorras üldse midagi küsima pidanudki, loogiliselt mõtlejale oli juba siis selge, kuidas tuleks otsustada.

Ja nüüd, kui eriolukord lõpeb, on täpselt samamoodi vaja loogikat kasutada. Ja minu jaoks on loogiline, et kuna ma tean, et koroona pole kuhugi kadunud vaid levib edasi, siis sellega seoses, et inimesed hakkavad uuesti omavahel suhtlema, võib tulla rohkem nakatumisi. Sest see on loogiline. Koroona on ju ometi ülimalt nakkav. Kusjuures tänaseks on teada, et viiruseosakesed ei lange kohe maha – nad lenduvad õhku kui nakatunu räägib, osakesed tungivad osaliselt ka läbi maski ja jäävad siis ruumi lenduma mitmeks tunniks. Selles suhtes on meie viroloog Lutsar meid mitmel korral eksitanud, rääkides kord üht ja kord teist juttu. Näiteks nüüd väitis ta, et ikkagi ei ole teaduslikult suudetud tõestada, et viirus üldse pindadel püsib ja pindade kaudu levib. Nii ja samas ta pidevalt rõhutab, et käsi tuleb väga hoolega pesta, kuna need saastuvad, kui katsud bussis torusid või poes pakendeid ja ostukorvi. Näete vastuolu? Kui viirust pindadel ei ole, kuidas siis meie kätele see viirus saaks tulla? Jätaks siis juba parem käte pesemise ka järele? Ja vot selle mõistmiseks, et pinnad peavad ju nakkusohtlikud olema, kui meid manitsetakse nii palju käsi pesema, selleks pole muud vaja kui loogikat. Ma juba tõsiselt arvan, et Lutsaril puudub loogiline mõtlemine. Sest sama oli ju maskidega – ise väidab, et mask peab kinni suure osa viirusest, aga mitte kõike ja siis räägib, et mask ei aita. Ometi ta ju teab, et nakatumine sõltub ka viiruse kogusest ja kui kõigil on mask ees, siis väheneb õhus lendleva viiruse kogus kordades.

Sel nädalal oli kanal 2 eetris mingi saade, kus täitsa lugupeetud inimesed olevat väitnud, et viirust pole olemas või et see pole ohtlik või midagi sellist. Selle saate tegi üks lamemaalane – no ok, võib-olla ta seda päris ei usu, et maa lame on, aga ta on Telegrami omanik ja usub igasugu huugapuugat. Samal ajal kui mina vaatasin ETVst Pealtnägijat, kus terve saade oli koroonast ja kus näidati, kui hullult on see haigus mõjunud ühele meie tuntud ettevõtjale, samal ajal vaatasid kollaste kanalite fännid seda valedest kokkuklopsitud saadet. Kaks meest on pärast seda kanal 2 saadet teatanud, et nende jutt oli valesse konteksti pandud ja et nad pole selliseid asju väitnud nagu see saade neile omistas. Aga inimesed vaatasid ja uskusid mingite lamemaalaste juttu? Sellised saated teevad karuteene kogu Eestile, sest panevad inimesi käituma liiga julgelt, samal ajal kui just tuleks käituda veel ettevaatlikumalt.

Sest võttes jälle appi loogika – kas inimestega ühes ruumis kohtumine oli ohtlikum nädal tagasi või on see ohtlikum alles nädala-paari pärast? Loomulikult ütleb minu loogika, et kuni oli eriolukord, olid inimesed rohkem kodudes ja puutusid üksteisega vähem kokku, järelikult oli nakatumise võimalus range karantiini ajal palju väiksem kui nüüd, mil rahvamassid jälle kaubakeskusi ründavad.

Tegelikult näen ma loogikavigu iga päev mitmel korral. Näiteks saadeti teade, et üks komisjoni koosolek toimub veebis ja teine füüsiliselt Lossi 1 saalis. Alles siis, kui ma kirjutasin ja küsisin, et kuna reeglid näevad ette, et üle kümne inimese ei tohi ühes ruumis olla, et inimeste vahe peab olema 2 meetrit ja üheski koosolekuruumis ei tohi olla rohkem kui 50% kohtadest täidetud, alles siis saadeti meile kõigile Microsoft Teamsi koosoleku kutse. Kus oli korraldaja loogika enne? Meid on rahanduskomisjoni koosolekutel tavaliselt nii 20 inimest koos valla esindajatega ja ma väidan, et 20 inimest ei ole võimalik reegleid järgides Lossi 1 saali istuma panna. Sest jumala eest, mõelda tuleb ometi läbi sellised asjad.

Mu tütar kurtis ükspäev, et neid ei luba tööandja enne augustikuud kontorisse tööle minna. Ma saan aru, et laste kõrvalt ongi kodus raske töötada, aga samas on nii hea näha, et on nii tarku tööandjaid. Sest ma näen, et ka tööandjad käituvad täpselt kahtemoodi – ühed tõlgendavad, et kui eriolukord läbi, siis tulgu kohe kõik kontoritesse kohale ja teised jäävad oma töötajate ja iseenda kaitseks kodudesse. Kui kaugtöö on juba peaaegu kolm kuud toiminud, siis miks ei peaks ta veel kolm kuud toimima? Kuhu on inimestel ometi nii kiire?

Ma saan aru, et inimesed on ekslikud, aga olles ise loogikas tugev, on ikka jube raske taluda loogikavigu – eriti kui mind ennast nende tõttu ohtu pannakse. Ma olen otsustanud ennast kaitsta ja kavatsen seda teha seni kuni olukord nõuab. Ja kui vaja, istun veel mitu kuud kodus, sest ma ei saa olla kindel, et minu tervisega on võimalik sellest viirusest terve nahaga ja elusalt välja tulla. Ja inimesed peaksid mõistma, et kõigil tuleb pingutada – tuleb ära õppida kaasaegsed töömeetodid ja neid kasutada kuni vaja. Taevale tänu, et meil on tänapäeval internet, mis seda võimaldab.

Ahjaa – lisaks loogikale on hea omada ka piisaval määral empaatiat – loogika koos empaatiaga on see, mis aitab panna meid teise inimese olukorda ja seda mõista ning vastavalt käituda. Poleks uskunudki, et nende kahe puudumisel võib nii rängalt eksida, et sellega lausa kellegi teise elu ohtu seada. Paraku just see on siin-seal koroona ajal juhtunud. Kogu maailm vajab rohkem empaatiavõimet – ka need rumalakesed, kes usuvad, et maakera on hoopis lame ja koroonat pole olemas. Empaatia on südametarkus, mis paneb meid teisest inimesest hoolima ja pandeemiat ilma selleta maa pealt kaotada pole võimalik.


Kommentaarid: 1

  • Maire16. mai

    Siin Postimehe arvamusloos on punktide kaupa kirjas ja ümber lükatud kõik väited, mis selles Kanal2 saates olid. Libauudiste edetabeli esimese koha pälvis just seesama saade:
    https://arvamus.postimees.ee/6975023/koroona-libauudiste-edetabel?fbclid=IwAR06O0wyCA5dfeKQ7NhuPSDHLblrNMcPaYg1GkLGzySIUA3zSaGm0XBRH4U

Lisa kommentaar

Email again: