jaan
25

Päästsin oma rahaMaire Forsel

Eelmine aasta oli Balti börsil niivõrd hea, et polnud üldse mõtet mingeid muid kohti investeerimiseks otsima hakata. Tallinna börsiindeks liikus Euroopa tippu, näidates aastaga 48,92% kasvu. Maailmas suutsid vaid üksikud riigid Eestile vastu panna, mis tähendas, et Eesti investor oli väga heas olukorras. Kodubörsi hoovusi tunnetab eestlane nagunii paremini ja kui kõik kasvab nagu pärmi peal, siis sõida ainult kaasa. Terve eelmise aasta ma swingerdasin tõstes raha kord siia, kord sinna, et vahepeal kasumeid välja võtta ja siis uuesti kuhugi kasvama panna. Kui selline olukord peaks kestma mitu aastat järjest, siis see hellitaks ja uinutaks investorid ikka väga ära, sest tõus ei saa lõputult kesta, vahepeal tekivad nii ehk naa korrektsioonid. Ma numbritest ei taha avalikult kirjutada, aga panin omale kaks eesmärki - ühe numbrilise ja teine eesmärk oli portfelli aasta jooksul kahekordistada. Numbrilisest eesmärgist jäi aasta lõpus puudu 1300 eurot, aga see oligi mul väga lennukas eesmärk :) Samas portfell rohkem kui kahekordistus ja seda vaatamata sellele, et mu aktiivsed sissetulekud vähenesid. Samas see portfelli kasv tekkis suures osas minu aktiivsest börsil tegutsemisest, nii et päris passiivseks tuluks ei saa seda pidada. Portfell oleks siiski ka oma numbrilise eesmärgi ületanud, kui ma poleks otsustanud suvel mõned tuhanded kasumit välja võtta ja paar suuremat ostu teha. Aga noh, elama peab ka ju, milleks muidu oma vara kasvatada, kui seda kasutada ei raatsi.
Portfelli jaotus nägi mul 2021. aasta lõpus välja selline:

Nagu näete, siis vaba raha peaaegu üldse ei ole, sest ma lihtsalt ei raatsinud seda niisama kontol hoida, kui oli ometi võimalus iga euro kasvama panna. Ja pool portfelli oli Tallinna börsil.
Aga aastad ei ole vennad ja uus aasta algas sõjaohu uudiste tõttu üksjagu ärevalt. Mõtlesin, mida teha ja otsustasin enne suuremat langust oma investeeringud ära päästa. Nii ma siis müüsingi eelmisel nädalal kõik oma kasumis positsioonid, isegi LHV ja Enefit Greeni, mille kohta ma olin mõelnud, et need jäävad mul aastateks. Lisaks müüsin ka indeksfondid, mis mind ennastki üllatab, aga ka seal oli ilus kasum ja minu otsus oli, et pigem varblane peos kui tuvi katusel. Kui ma oleksin 30 või 40, siis ma oleksin lihtsalt languse ajal aktsiaid juurde ostnud, aga ma olen palju vanem ja kui ei tea, kui kauaks karuturg kavatseb saabuda, siis pole mõtet riskida. Nähes nüüd, mis börsil toimub, oli see mul õige otsus ja plaan oligi positsioonid hiljem madalamalt tagasi osta. Täna on Balti börs suuremas osas rohelises, aga mina kuhugi veel siseneda ei kavatse, sest kust ma tean, et see hetkel surnud kassi põrge pole. Sõjaoht ei ole kadunud ja korralikku karuturgu ka pole ju veel olnud, sest sellist mõnepäevast korrektsiooni ei saa veel karuturuks pidada. Nii ma siis tulingi suuremas osas rahasse ära ja portfelli jaotus näeb täna välja selline:

Balti börsile jätsin alles ainult kaks positsiooni, mis mõlemad olid miinuses - Harju Elekter ja Linas Agro. Aga need on väärtusaktsiad ja ma usun nende ettevõtete tegevusse väga. Ainuke, mis natuke muret teeb, et Linas Agrol on tegevus osaliselt ka Venemaal ja Valgevenes, aga samas - ka raskel ajal peavad inimesed sööma, nii et põllumajandus ei saa täiesti ära kustuda. Ka võlakirju ma ei puutunud, sest need on ilusti plussis. Lisaks on korralikult plussis ka III sammas ja no seda pole nagunii mõtet välja võtta - sinna ma panen juurde, et maksimum ikka igal aastal lisatud saaks. Vaba raha on nüüd peaaegu pool portfelli, aga ma ei võta seda investeerimiskontolt välja, sest passin uusi ostukohti, lisaks pole mõtet endale raha väljavõtmisega tulumaksukohustust tekitada. 
Vot sellised lood ja mina olen oma otsustega rahul. Jätsin Balti börsi aktsiatesse ja võlakirjadesse vaid selle summa, mis nagunii oli börsil teenitud, ehk siis seal seisab nüüd ainult osa minu eelmise aasta kasumist ja kui see ka nullini peaks kahanema, siis oleks muidugi kahju, aga kui ma poleks investeerima hakanud, siis mul seda raha ju nagunii ei oleks :)

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: