nov
30

TegutsenMaire Forsel

Advendiaeg on käes. Mõtlesin, et pean vahepeal siia midagi kirjutama, muidu läheb osa sündmusi meelest. Eile süüdati ka Leisis jõulukuusel tuled. Sel aastal on väga ilus kuusk, mitte selline säästuvariant nagu siin veel mõned aastad tagasi oli, et aja tulesid kuusel nagu tikutulega taga :)

Vaatamata sellele, et istun permanentselt kodus, on päevad erinevaid tegemisi täis. Meie uue raamatu küljendaja palus, et saadaksin talle kõik parandused korraga - täna hommikul seda siis tegingi. Keeletoimetaja oli oma parandused juba mõni päev tagasi saatnud, aga Hege tahtis veel pilte timmida ja mõned uued juurde joonistada. Täna hommikuks oli kogu materjal koos ja kujundaja lubas, et teeb kõik muudatused uue nädala alguseks ära. Eesmärk on, et saaks failid detsembris trükikotta ja raamatu kohe jaanuari alguses trükki. Raililt sain idee alustada meie raamatu jõulukalendriga ja sellegi tööga juba alustasime. Idee siis selles, et iga päev alates homsest avame ühe jõulukalendri akna Leisi Loomekoja Facebooki lehel. Nende akende kaudu on võimalus jaanuaris ilmuvasse raamatusse sisse piiluda terve detsembri jooksul. Hetkel on küll pilte nii 28 päeva jagu, aga küll kuu jooksul midagi juurde nuputame. 

Raamatutega on nii, et mida rohkem neid loen, seda rohkem saan aru, et maailmas ei ole raamatuid liiga palju. Lugejad on niivõrd erinevad ja kui raamatud on ladusalt kirjutatud, siis jagub valikut kõigile. Ma ise loen ühes kuus umbes 4-5 raamatut ja oleks ikka väga kurb, kui uusi vähem ilmuks ja valik väiksem oleks. Avastasin ükspäev Goodreadsis, et olen sel aastal lugenud täpselt 16000 lehekülge. Tänaseks on see number juba suurem ja raamatute koguarv aasta kohta tuleb ilmselt vähemalt 60. Loen praegu Michelle Obama "Minu lugu" ja olen nende perekonnast aina suuremas vaimustuses. See on minu selle aasta 58. raamat ja seda on rohkem kui eelmisel aastal, mille üle on mul muidugi ainult hea meel. Teema poolest jagunevad minu loetud raamatud umbes nii, et kolmandik on ilukirjandus, kolmandik elulood ja muu tõsielul baseeruv ja kolmandik on iseenda harimiseks (investeerimisest, ettevõtlusest, psühholoogiast jm). Kui neid harivaid ja teadusel baseeruvaid raamatuid loen, siis on peos harilik pliiats ja kõrval kollasest kleepsupaberist lõigatud järjehoidjad - nii kui mõnda head mõtet näen, joonin alla ja panen järje vahele. Raamatutest leitud uue infoga täiendan pidevalt oma loenguid. Ei kujutakski ette, kuidas tänapäeval üldse ilma pidevalt ennast harimata oleks võimalik õpetaja olla, sest kõik muutub ja areneb nii kiiresti, et kui ei taha oma õpilastest rumalam olla, siis polegi muud võimalust, kui lugeda, lugeda, lugeda. Paari nädala tagune pilt Goodreadsi kontolt:

Kui aasta läbi saab, pean paluma Rahva Raamatul saata aruande, kui palju minu esimest raamatut müüdud on. Tean vaid seda, et tiraaž oli neljakohaline, aga palju kokku müüdud, sellest pole aimugi. Meil on Hegega mõlemal sealt veel müügiprotsenti saada läbimüügi pealt. Vaatasin, et see on ikka väga hästi müünud, sest ilmus juba 2019. aasta veebruaris, aga oli veel paar nädalat tagasi Rahva Raamatus oma valdkonna raamatute müügiedetabeli tipus, värskelt ilmunud raamatute kõrval. Muide, see "Ärihai lugu" on Kristi Saare vastloodud kirjastuse värske väljaanne ja tõotab tulla hea lugemine. Mulle väga meeldis, kuidas Kristi oma kirjastusega alustas - et tuli välja korraga kolme raamatuga ja kohe saab neid ka kodulehelt tellida. Väga lihtsalt ja selgelt kujundatud kodulehelt. Teema poolest hakkab tema kirjastus selgelt konkureerima Äripäeva kirjastusega, aga Kristi eelis on see, et Äripäev müüb kõiki raamatuid liiga kallilt. Kõik sellised uued raamatud on üle 40 € ja klubiliikmetele 32 €  - Kristi müüb samal tasemel kvaliteeti pea 10 € odavamalt. Aga eks väiksemal tegijal peabki hinnaeelis olema.

Kristist rääkides, siis algatas ta eelmisel nädalal ühe noore naise abistamisaktsiooni. Selline tüüpiline lugu, kus vägivaldne mees võttis naise nimele mitmeid kiirlaene ja lisaks sellele ahistas ja peksis ja on üldse ime, et see naine suhtest lõpuks välja sai. Täna elab ta oma lastega üksi ja maadleb mehe võlgadega, mida mitte kuidagi tühistada ei saa, sest kõik on võetud tema enda ID-kaardiga. ID-kaart oli muidugi mehe käes koos kõigi paroolidega. Tohutult tänuväärne, et Kristi tema aitamise ette võttis. Annetasin ka ise ja praeguseks on tal kolm võlga juba makstud ja just lugesin ta blogist, et üks inimene maksis lausa ühe terve võla ära. Lisaks Kristi poolt korraldatud abistamisaktsioonile aitab ka Taavi Pertman üht võlgadega kimpus inimest, kes on küll ise omale need võlad tekitanud, aga on tänaseks otsustanud endise eluga lõpparve teha ja võlgadest vabaneda. Kuigi selle mehe võlad tekkisid mängusõltuvusest, siis väärib ta kuhjaga uut võimalust elada võlavaba ja õnnelikku elu. Nii hea on näha, et kaks noort investorit niimoodi heategevusega tegelevad, püüdes jagada rahatarkust ja inimesi august välja tuua. Jälgin mõlema võlglase blogi suure huviga ja elan neile kaasa. 
Heategevusest rääkides, siis on mul endal ka viimasel ajal olnud mitu impulssi, kus kedagi aidata tahan. Näiteks lugesin FB lugemise väljakutse grupis ühe naise kurba ja emotsionaalset postitust sellest, kuidas ta ostis lapsele kingituseks uue raamatu, aga autost tuppa minnes haaras kaasa termose, kust miski välja voolas, nii et terve raamat rikutud. Mul hakkas temast nii kahju, et kirjutasin talle ja küsisin, kas ta oleks nõus, et kingin talle oma lasteraamatu. Et äkki see natuke leevendab seda kurbust, et uhiuuest raamatust ilma jäi. Õnneks ta nõustus ja saatsingi talle siis oma raamatu asemele. 
Eile pöördus minu poole üks mikroettevõtja, kes oli saanud konkurendilt ähvarduse, justkui ta kopeeriks tema toodet. FB käsitöö grupis oli teema üleval ja seal jagati minu 2016. aastal avaldatud arvamuslugu, kus räägin autoriõigustest ja mõtlesin juba siis, et peaksin ühe värskema loo tegema. Kuna selle juhtumi ebaõiglus andis piisava impulsi, siis kirjutasingi eile Ärilehele loo, kus toetun sellele samale näitele. Lugu läks kohe üles ka ja vaid mõne tunniga oli seda jagatud üle saja korra. Pilti nad minuga ei kooskõlastanud, aga mul on hea meel, et nad ei pannud loo juurde mingit vana fotot. See Tiit Koha pilt on ilus värviline.

Inimene, kes oma murega minu poole pöördus, oli tohutult tänulik, et teda aitasin. Panin talle pärast loo ilmumist postkasti lingi ja sain rõõmsa emotsionaalse vastuse :)

Nii et positiivseid emotsioone on siin olnud üksjagu ja heategevus on üks kindel viis oma tuju tõsta. Vähemalt mulle mõjub see alati väga hästi ja minu jaoks on abi andmine igatahes palju lihtsam, kui abi vastu võtmine. Pole elus palju abi vajanud, aga kui pidin viieks nädalaks pealinna kiiritusse minema ja kirjutasin, et ei taha sel ajal haiglas olla, siis sain väga mitu pakkumist, kus täiesti tasuta pakuti mulle elamiseks nii maju kui kortereid. See oli tohutult liigutav, aga samas tundsin, kuidas mul on raske kelleltki midagi vastu võtta, kui selle eest maksta ei saa. Lõpuks elasin ikkagi Hiiul kõik need viis nädalat, aga õppisin sellest loost, et abi andmine on poole kergem kui selle vastuvõtmine.
Positiivset tagasisidet olen saanud viimastel päevadel nii oma esimesele kui ka lasteraamatule. Üks kakskeelne perekond ostis nii eesti- kui rootsikeelse lasteraamatu ja nii hea meel oli mul näha, et neist kellelegi kasu on. Ostja tänas, et olen sellise tänuväärse projekti ette võtnud, et läbi lasteraamatute kahe maa kultuuri tutvustan.

Ahjaa, autorikaitsest rääkides, siis vahepeal andsin ka uuringufirmale intervjuu. Kaks meest istusid mul ekraanil ja küsitlesid. Selgus, et selles uuringus viiakse läbi viis ekspertintervjuud ja mina olin siis üks neist viiest. Pidin end alguses tutvustama ja ütlesin muuhulgas, et olen hariduselt sotsioloog. Kui siis küsitlus algas, hakkas küsitleja kirjeldama, et tegemist on kvalitatiivse uuringuga ja selgitama, mis see on, kui siis äkki oma jutu katkestas ja me kõik kolmekesi naerma hakkasime. Nali oli siis selles, et nad taipasid poole jutu pealt, et sotsioloogile pole erilist mõtet selgitada, mida kvalitatiivne uuring tähendab ja võime kohe asja juurde minna :) Igatahes oli see intervjuu väga huvitav ja sain Patendiametile edastada ka ühe soovituse, kuidas otsingumootor saaks paremini töötada. Nimelt on praegu natuke eksitav see, et kui kontrollid midagi Eesti andmebaasist ja saad vastuseks null, siis paljud mõtlevad, et väga hea, järelikult pole Eestis antud kaubamärk vm kaitstud, aga nad ei tule selle peale, et peavad ka EUIPO andmebaasist kontrollima, sest kui on Euroopa tasandil kaitstud, siis kehtib kaitse ka Eestis, kuigi Eesti andmebaas seda ei näita. Soovitasin panna vastava viite otsingutulemuse juurde. Inimesed pole ju enamasti koolis õppinud, kuidas tooteid või kaubamärki kaitsta ja ei tule selle pealegi, mis nüansid seal kõik arvesse on vaja võtta. 
Intervjuu eest sain tänuks ka kingituse - kinkekaardi, mälupulga ja Patendiameti logoga koti. 

Täna hommikul helistas EVEA asepresident ja palus, kas ma oleksin nõus ühel laupäeval toimuval debatil EVEAt esindama. Vastasin, et kui saan virtuaalselt osaleda, siis olen nõus. Tegemist on Haridusfoorumi tööandjate paneeliga ja teemaks "Avatud haridusruum ja tulevikutöö". Üks debatis osaleja peaks olema meie uus haridusminister ja ka teised tööandjate esindajad on kõik mehed - sellepärast siis sooviti, et ehk saaks EVEAt esindada mõni naine. Olen viimasel ajal osalenud mitmel haridusteemalisel seminaril, viimati eelmisel nädalal, kui toimus ettevõtlusõpetajate ja ettevõtjate ühisseminar, nii et loodan, et mul mingeid mõtteid on, millega debatil välja tulla.

Ahjaa, börsiuudiseid ka. Tesla aktsia teeb jätkuvalt tõusu ja täna tuli jälle uus uudis, et nüüd neil luba Hiina turul oma autosid müüa. Börs ei ole hetkel, mil neid ridu kirjutan, veel avatud, aga ilmselt see uudis tõstab Tesla hinda veelgi. Tegin pildi eelmise nädala sulgemise seisust ja nüüd on vaid ühe nädalaga portfell juba mitu tuhat juurde teeninud. Tegemist siis ikka Börsihai portfelliga, ega ma ei hakka teile siin oma pärisportfelle näitama :) See on nii tore, et Börsihai portfell jääb börsiliikumistega seotuks, kuigi seal tehinguid enam teha ei saa. Aga kõik saavad tagantjärele vaadata, kui häid valikuid nad on teinud ja palju neil raha oleks, kui see portfell oleks päriselt samasugune.

Nii, investeerimisele ka reklaam tehtud ja tänaseks lõpetan :)

Kommentaarid puuduvad

Lisa kommentaar

Email again: